Juniper SSG-5-SH-MW-US
Secure Services Gateway 5 with v.92 backup, Wireless 802.11a/b/g, 256 MB memory, US
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna Qty: | 2 |
|---|---|
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, X.509 certificates, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Built-in Devices: | Led panel |
| Capacity: | Concurrent sessions: 4000 ¦ Security policies: 200 ¦ Connection / user qty: unlimited ¦ Authenticated users (internal database): 100 ¦ Concurrent VPN tunnels: 25 ¦ Security zones: 10 ¦ Static routes: 1024 |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, UL, C-Tick, BSMI, cUL, VCCI Class A ITE, CB |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, X.509, Wi-Fi CERTIFIED |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, PPP, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g |
| Depth: | 14.3 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Digital Signaling Protocol: | H.323, MGCP, SIP |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, AES, IKE, TLS, SHA-1, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK, PKI |
| Features: | Modular design, firewall protection, 56-bit encryption, routing, 168-bit encryption, DHCP support, NAT support, VPN support, PAT support, LDAP support, VLAN support, Syslog support, DoS attack prevention, packet filtering, DiffServ support, manageable, MA |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 1 x modem ¦ 7 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Localisation: | United States |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | NetBEUI/NetBIOS, L2TP, IPSec, PPPoE |
| OS Provided: | ScreenOS |
| Performance: | VPN throughput (3DES IPSec): 40 Mbps ¦ Firewall throughput: 160 Mbps |
| Ports Qty: | 7 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Protocols & Specifications: | ITU V.92 |
| RAM: | 256 MB |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, static IP routing, ECMP |
| Status Indicators: | Port status, power, status, alarm, link/activity |
| Version: | original |
| Voice Communication Support: | VoIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 0.95 kg |
| Width: | 22.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Antenna Qty: | 2 |
|---|---|
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, X.509 certificates, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Extensible Authentication Protocol (EAP) |
| Built-in Devices: | Led panel |
| Capacity: | Concurrent sessions: 4000 ¦ Security policies: 200 ¦ Connection / user qty: unlimited ¦ Authenticated users (internal database): 100 ¦ Concurrent VPN tunnels: 25 ¦ Security zones: 10 ¦ Static routes: 1024 |
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, CSA, UL, C-Tick, BSMI, cUL, VCCI Class A ITE, CB |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.11b, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g, IEEE 802.1x, X.509, Wi-Fi CERTIFIED |
| Connectivity Technology: | Wireless, wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, IEEE 802.11b, PPP, IEEE 802.11a, IEEE 802.11g |
| Depth: | 14.3 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Digital Signaling Protocol: | H.323, MGCP, SIP |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, RSA, MD5, AES, IKE, TLS, SHA-1, PEAP, TTLS, TKIP, WPA, WPA2, WPA-PSK, PKI |
| Features: | Modular design, firewall protection, 56-bit encryption, routing, 168-bit encryption, DHCP support, NAT support, VPN support, PAT support, LDAP support, VLAN support, Syslog support, DoS attack prevention, packet filtering, DiffServ support, manageable, MA |
| Form Factor: | External |
| Height: | 4.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Interfaces: | 1 x modem ¦ 7 x 100Base-TX - RJ-45 ¦ 1 x management - RJ-45 |
| Localisation: | United States |
| Manufacturer: | Juniper HPE |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | NetBEUI/NetBIOS, L2TP, IPSec, PPPoE |
| OS Provided: | ScreenOS |
| Performance: | VPN throughput (3DES IPSec): 40 Mbps ¦ Firewall throughput: 160 Mbps |
| Ports Qty: | 7 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Protocols & Specifications: | ITU V.92 |
| RAM: | 256 MB |
| Rack Mounting Kit: | Optional |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, static IP routing, ECMP |
| Status Indicators: | Port status, power, status, alarm, link/activity |
| Version: | original |
| Voice Communication Support: | VoIP |
| Voltage Required: | AC 120/230 V |
| Weight: | 0.95 kg |
| Width: | 22.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
| GPSR - EU responsible person: | Juniper Networks GmbH, Deutschland, Oskar-Schlemmer-Str. 15, München, 80807, info @ juniper.net |
Sebastian Wundrack is your contact person for: