Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 3 |
| Authentication Method: | RADIUS, X.509 certificates, Radio Service Set ID (SSID), LDAP, XAUTH authentication |
| Cables Included: | 1 x console cable |
| Capacity: | User licences: unlimited ¦ Concurrent IPSec VPN tunnels: 10 ¦ Concurrent sessions: 20000 ¦ Concurrent SSL VPN users: 1 ¦ SSL VPN users: 5 ¦ Maximum number of configured SSIDs: 8 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, X.509, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Compliant Standards: | UL, BSMI, ICSA Firewall certified, FCC Part 15 B, IC, EMC Class B, RCM |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1300 Mbps |
| Depth: | 14.3 cm |
| Device Type: | Firewall |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, SSL, SHA-1, PKI, 256-bit AES, IKEv2, 512-bit SHA-2 |
| Features: | Routing, VPN support, PAT support, SNAT support, load balancing, VLAN support, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), DoS attack prevention, ALG support, manageable, stackable, E-mail alert, IPv6 support, High Availability, Transparency, firmwa |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 3.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T - RJ-45 (LAN / DMZ) ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN) ¦ 1 x USB - Type A ¦ 1 x - SFP (mini-GBIC) ¦ 1 x console - RJ-45 |
| Localisation: | Europe |
| MTBF: | 44,000 hour(s) |
| Manufacturer: | Zyxel |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE, DNS, DDNS |
| Performance: | Firewall throughput: 350 Mbps ¦ VPN throughput: 90 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 12 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, static IP routing, policy-based routing (PBR) |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | H.323, SIP |
| Weight: | 1.04 kg |
| Width: | 21.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| GPSR - EU responsible person: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Antenna: | External detachable |
|---|---|
| Antenna Qty: | 3 |
| Authentication Method: | RADIUS, X.509 certificates, Radio Service Set ID (SSID), LDAP, XAUTH authentication |
| Cables Included: | 1 x console cable |
| Capacity: | User licences: unlimited ¦ Concurrent IPSec VPN tunnels: 10 ¦ Concurrent sessions: 20000 ¦ Concurrent SSL VPN users: 1 ¦ SSL VPN users: 5 ¦ Maximum number of configured SSIDs: 8 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, X.509, IEEE 802.11n, IEEE 802.11ac |
| Compliant Standards: | UL, BSMI, ICSA Firewall certified, FCC Part 15 B, IC, EMC Class B, RCM |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 1300 Mbps |
| Depth: | 14.3 cm |
| Device Type: | Firewall |
| Encryption Algorithm: | DES, Triple DES, MD5, IKE, SSL, SHA-1, PKI, 256-bit AES, IKEv2, 512-bit SHA-2 |
| Features: | Routing, VPN support, PAT support, SNAT support, load balancing, VLAN support, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), DoS attack prevention, ALG support, manageable, stackable, E-mail alert, IPv6 support, High Availability, Transparency, firmwa |
| Form Factor: | External |
| Frequency Band: | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Gain Level: | 3 dBi |
| Height: | 3.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 4 x 1000Base-T - RJ-45 (LAN / DMZ) ¦ 1 x 1000Base-T - RJ-45 (WAN) ¦ 1 x USB - Type A ¦ 1 x - SFP (mini-GBIC) ¦ 1 x console - RJ-45 |
| Localisation: | Europe |
| MTBF: | 44,000 hour(s) |
| Manufacturer: | Zyxel |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE, DNS, DDNS |
| Performance: | Firewall throughput: 350 Mbps ¦ VPN throughput: 90 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 12 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, static IP routing, policy-based routing (PBR) |
| Version: | original |
| VoIP Protocols: | H.323, SIP |
| Weight: | 1.04 kg |
| Width: | 21.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| GPSR - EU responsible person: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
Rico Heise is your contact person for: