Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | X.509 certificates, Extensible Authentication Protocol (EAP), XAUTH authentication |
|---|---|
| Bundled Services: | 1 year content filter + 1 year Geo Enforcer + Hotspot Management |
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 800000 ¦ Concurrent IPSec VPN tunnels: 100 ¦ Concurrent SSL VPN users: 200 ¦ Concurrent logins: 300 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 16 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, X.509 |
| Compliant Standards: | BSMI, ICSA Firewall certified, C-Tick Class B, EN 60950-1, LVD, EMC Class B, FCC Part 15 Class B |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 18.7 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, MD5, AES, IKE, SSL, SHA-1, PKI, IKEv2, SHA-2 |
| Features: | PAT support, SNAT support, VLAN support, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), content filtering, ALG support, E-mail alert, High Availability, DDos attack prevention, tunnelling, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Dead Peer Detection (DPD), Mult |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 3.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 4 x 100Base-TX - RJ-45 (LAN / DMZ) ¦ 2 x 100Base-TX - RJ-45 (WAN) ¦ 1 x - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x console - DB-9 |
| MTBF: | 529,688.2 hours |
| Manufacturer: | Zyxel |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE, SMTP, FTP, DNS, POP3, IMAP4, DHCPv6 |
| Performance: | Firewall throughput: 2 Gbps ¦ VPN throughput: 500 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 13.3 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, GRE |
| Shipping Depth: | 24.7 cm |
| Shipping Height: | 7.3 cm |
| Shipping Weight: | 2.42 kg |
| Shipping Width: | 42.7 cm |
| Status Indicators: | Power, system, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 1.4 kg |
| Width: | 27.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| GPSR - EU responsible person: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| Warnings: | Warnings Firewalls International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Firewalls International.pdf |
| Authentication Method: | X.509 certificates, Extensible Authentication Protocol (EAP), XAUTH authentication |
|---|---|
| Bundled Services: | 1 year content filter + 1 year Geo Enforcer + Hotspot Management |
| Capacity: | Concurrent TCP sessions: 800000 ¦ Concurrent IPSec VPN tunnels: 100 ¦ Concurrent SSL VPN users: 200 ¦ Concurrent logins: 300 ¦ Virtual interfaces (VLANs): 16 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1x, X.509 |
| Compliant Standards: | BSMI, ICSA Firewall certified, C-Tick Class B, EN 60950-1, LVD, EMC Class B, FCC Part 15 Class B |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet |
| Depth: | 18.7 cm |
| Device Type: | Security appliance |
| Encryption Algorithm: | DES, MD5, AES, IKE, SSL, SHA-1, PKI, IKEv2, SHA-2 |
| Features: | PAT support, SNAT support, VLAN support, Syslog support, Stateful Packet Inspection (SPI), content filtering, ALG support, E-mail alert, High Availability, DDos attack prevention, tunnelling, Wi-Fi Multimedia (WMM) support, Dead Peer Detection (DPD), Mult |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 3.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 4 x 100Base-TX - RJ-45 (LAN / DMZ) ¦ 2 x 100Base-TX - RJ-45 (WAN) ¦ 1 x - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x console - DB-9 |
| MTBF: | 529,688.2 hours |
| Manufacturer: | Zyxel |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | L2TP, IPSec, PPPoE, SMTP, FTP, DNS, POP3, IMAP4, DHCPv6 |
| Performance: | Firewall throughput: 2 Gbps ¦ VPN throughput: 500 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 13.3 Watt |
| Power Device: | External power adapter |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, SSH |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP-1, RIP-2, BGP, GRE |
| Shipping Depth: | 24.7 cm |
| Shipping Height: | 7.3 cm |
| Shipping Weight: | 2.42 kg |
| Shipping Width: | 42.7 cm |
| Status Indicators: | Power, system, link/activity |
| Version: | original |
| Weight: | 1.4 kg |
| Width: | 27.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
| GPSR - EU responsible person: | Zyxel Sirius, Deutschland, Europark Adenauerstr. 20, Würselen, 52146, sales @ zyxel.de |
Rico Heise is your contact person for: