Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | Power cable - integrated - 3.1 m |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | UL, cUL, UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| Depth: | 4.4 cm |
| Designed For: | P/N: AP4431, AP7950B, AR2200, AR2280, AR2401, AR2407, AR2480, AR2487, AR2487G, AR2500, AR2507, AR2580, AR2587, AR3100G, AR3100TAA, AR3100W, AR3105SP, AR3105W, AR3107G, AR3107SP, AR3140G, AR3140W, AR3150SP, AR3150W, AR3155SP, AR3155W, AR3157SP, AR3180G, AR |
| Device Type: | Power distribution unit - rack-mountable |
| Features: | Overload protection |
| Frequency Required: | 47 - 63 Hz |
| Height: | 162 cm |
| Height (Rack Units): | 0U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA L6-30 |
| Input Voltage: | AC 200/208 V |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Electric Current: | 24 A |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208 V |
| Power Capacity: | 4992 VA |
| Power Output Connectors Details: | 20 x power IEC 60320 C13 ¦ 4 x power IEC 60320 C19 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Shipping Depth: | 12.7 cm |
| Shipping Height: | 213 cm |
| Shipping Weight: | 6.5 kg |
| Shipping Width: | 15.2 cm |
| Version: | original |
| Weight: | 5.6 kg |
| Width: | 5.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cables Included: | Power cable - integrated - 3.1 m |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | UL, cUL, UL 60950-1, CSA C22.2 No. 60950-1-03 |
| Depth: | 4.4 cm |
| Designed For: | P/N: AP4431, AP7950B, AR2200, AR2280, AR2401, AR2407, AR2480, AR2487, AR2487G, AR2500, AR2507, AR2580, AR2587, AR3100G, AR3100TAA, AR3100W, AR3105SP, AR3105W, AR3107G, AR3107SP, AR3140G, AR3140W, AR3150SP, AR3150W, AR3155SP, AR3155W, AR3157SP, AR3180G, AR |
| Device Type: | Power distribution unit - rack-mountable |
| Features: | Overload protection |
| Frequency Required: | 47 - 63 Hz |
| Height: | 162 cm |
| Height (Rack Units): | 0U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA L6-30 |
| Input Voltage: | AC 200/208 V |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Electric Current: | 24 A |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208 V |
| Power Capacity: | 4992 VA |
| Power Output Connectors Details: | 20 x power IEC 60320 C13 ¦ 4 x power IEC 60320 C19 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Shipping Depth: | 12.7 cm |
| Shipping Height: | 213 cm |
| Shipping Weight: | 6.5 kg |
| Shipping Width: | 15.2 cm |
| Version: | original |
| Weight: | 5.6 kg |
| Width: | 5.6 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: