Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | Power cable 1.52 m |
|---|---|
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | RoHS, cTUVus, REACH, CEC, FCC Part 15 Class B |
| Depth: | 10.5 cm |
| Device Type: | UPS - external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Efficiency: | 98.2% at 75% Load, 95.6% at 25% Load, 97.6% at 50% Load, 98.5% at 100% Load |
| Equipment Protection Value: | 75000 US Dollars |
| Features: | Audible alarm, LED indicators, automatic self-test, Intelligent Battery Management |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Height: | 14.02 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15P |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 92 - 139 V |
| Input Voltage Range (Adjustable): | AC 88 - 142 V |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V ± 8% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Squarewave |
| Power Capacity: | 255 Watt / 425 VA |
| Power Output Connectors Details: | 2 x power NEMA 5-15R (surge) ¦ 4 x power NEMA 5-15R (UPS and surge) |
| Quantity: | 1 1 |
| Recharge Time: | 8 hours |
| Run Time (Up To): | 36.7 min at 50 Watts ¦ 15 min at 100 Watts ¦ 4.7 min at 200 Watts ¦ 2.6 min at full load ¦ 10.5 min at half load |
| Shipping Depth: | 14 cm |
| Shipping Height: | 22 cm |
| Shipping Weight: | 3 kg |
| Shipping Width: | 31.5 cm |
| Software Included: | APC PowerChute Personal Edition |
| Sound Emission: | 40 dBA |
| Surge Energy Rating: | 180 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Transfer Time: | 6 ms |
| UPS Technology: | Off-line |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 2.6 kg |
| Width: | 25.35 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cables Included: | Power cable 1.52 m |
|---|---|
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | RoHS, cTUVus, REACH, CEC, FCC Part 15 Class B |
| Depth: | 10.5 cm |
| Device Type: | UPS - external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Efficiency: | 98.2% at 75% Load, 95.6% at 25% Load, 97.6% at 50% Load, 98.5% at 100% Load |
| Equipment Protection Value: | 75000 US Dollars |
| Features: | Audible alarm, LED indicators, automatic self-test, Intelligent Battery Management |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Height: | 14.02 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15P |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 92 - 139 V |
| Input Voltage Range (Adjustable): | AC 88 - 142 V |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V ± 8% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Squarewave |
| Power Capacity: | 255 Watt / 425 VA |
| Power Output Connectors Details: | 2 x power NEMA 5-15R (surge) ¦ 4 x power NEMA 5-15R (UPS and surge) |
| Quantity: | 1 1 |
| Recharge Time: | 8 hours |
| Run Time (Up To): | 36.7 min at 50 Watts ¦ 15 min at 100 Watts ¦ 4.7 min at 200 Watts ¦ 2.6 min at full load ¦ 10.5 min at half load |
| Shipping Depth: | 14 cm |
| Shipping Height: | 22 cm |
| Shipping Weight: | 3 kg |
| Shipping Width: | 31.5 cm |
| Software Included: | APC PowerChute Personal Edition |
| Sound Emission: | 40 dBA |
| Surge Energy Rating: | 180 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Transfer Time: | 6 ms |
| UPS Technology: | Off-line |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 2.6 kg |
| Width: | 25.35 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: