Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | USB cable - external |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | TUV, GOST, GS, RoHS, A-Tick |
| Dataline Surge Protection: | Network - RJ-45 ¦ Phone line - RJ-11 |
| Depth: | 38.2 cm |
| Device Type: | UPS - external |
| Features: | Audible alarm, LCD display |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 30.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | Power IEC 60320 C14 |
| Input Voltage: | AC 230 V |
| Input Voltage Range: | AC 186 - 284 V |
| Interfaces: | 1 x management (USB) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 230 V 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Stepped approximation to a sinewave |
| Power Capacity: | 720 Watt / 1200 VA |
| Power Output Connectors Details: | 5 x power IEC 60320 C13 (UPS and surge) ¦ 5 x power IEC 60320 C13 (surge) |
| Recharge Time: | 8 hours |
| Remote Management Interface: | USB |
| Run Time (Up To): | 7.6 min at full load ¦ 19.9 min at half load |
| Shipping Depth: | 48.8 cm |
| Shipping Height: | 38.7 cm |
| Shipping Weight: | 13.2 kg |
| Shipping Width: | 23.8 cm |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Energy Rating: | 445 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Version: | original |
| Weight: | 11.6 kg |
| Width: | 11.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cables Included: | USB cable - external |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | TUV, GOST, GS, RoHS, A-Tick |
| Dataline Surge Protection: | Network - RJ-45 ¦ Phone line - RJ-11 |
| Depth: | 38.2 cm |
| Device Type: | UPS - external |
| Features: | Audible alarm, LCD display |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 30.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | Power IEC 60320 C14 |
| Input Voltage: | AC 230 V |
| Input Voltage Range: | AC 186 - 284 V |
| Interfaces: | 1 x management (USB) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 230 V 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Stepped approximation to a sinewave |
| Power Capacity: | 720 Watt / 1200 VA |
| Power Output Connectors Details: | 5 x power IEC 60320 C13 (UPS and surge) ¦ 5 x power IEC 60320 C13 (surge) |
| Recharge Time: | 8 hours |
| Remote Management Interface: | USB |
| Run Time (Up To): | 7.6 min at full load ¦ 19.9 min at half load |
| Shipping Depth: | 48.8 cm |
| Shipping Height: | 38.7 cm |
| Shipping Weight: | 13.2 kg |
| Shipping Width: | 23.8 cm |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Energy Rating: | 445 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Version: | original |
| Weight: | 11.6 kg |
| Width: | 11.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: