Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | Power cable - integrated - 1.83 m ¦ USB cable |
|---|---|
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Compliant Standards: | UL 1778, RoHS, REACH, CEC, FCC Part 15 Class B |
| Dataline Surge Protection: | Network - RJ-45 - 1 input line / 1 output line ¦ Coaxial - 1 input line / 1 output line |
| Depth: | 38.2 cm |
| Device Type: | UPS - external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Equipment Protection Value: | 250000 US Dollars |
| Features: | Audible alarm, LCD display, Automatic Voltage Regulation (AVR) |
| Frequency Provided: | 60 Hz |
| Frequency Required: | 60 Hz ± 3Hz |
| Height: | 25 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15P |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 88 - 139 V |
| Interfaces: | 1 x management |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V 60 Hz |
| Output Waveform: | Stepped approximation to a sinewave |
| Power Capacity: | 900 Watt / 1500 VA |
| Power Output Connectors Details: | 5 x power NEMA 5-15R (UPS and surge) ¦ 5 x power NEMA 5-15R (surge) |
| Recharge Time: | 16 hours |
| Remote Management Interface: | USB |
| Run Time (Up To): | 2.8 min at full load ¦ 10.9 min at half load ¦ 3.8 min at 800 Watts ¦ 5.1 min at 700 Watts ¦ 6.8 min at 600 Watts ¦ 9.2 min at 500 Watts ¦ 12.9 min at 400 Watts ¦ 19.1 min at 300 Watts ¦ 31.5 min at 200 Watts ¦ 68 min at 100 Watts ¦ 134 min at 50 Watts |
| Shipping Depth: | 49.1 cm |
| Shipping Height: | 34.8 cm |
| Shipping Weight: | 12.7 kg |
| Shipping Width: | 22.7 cm |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Energy Rating: | 789 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Transfer Time: | 8 ms |
| UPS Technology: | Line interactive |
| Version: | original |
| Weight: | 11 kg |
| Width: | 10 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cables Included: | Power cable - integrated - 1.83 m ¦ USB cable |
|---|---|
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Compliant Standards: | UL 1778, RoHS, REACH, CEC, FCC Part 15 Class B |
| Dataline Surge Protection: | Network - RJ-45 - 1 input line / 1 output line ¦ Coaxial - 1 input line / 1 output line |
| Depth: | 38.2 cm |
| Device Type: | UPS - external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Equipment Protection Value: | 250000 US Dollars |
| Features: | Audible alarm, LCD display, Automatic Voltage Regulation (AVR) |
| Frequency Provided: | 60 Hz |
| Frequency Required: | 60 Hz ± 3Hz |
| Height: | 25 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA 5-15P |
| Input Voltage: | AC 120 V |
| Input Voltage Range: | AC 88 - 139 V |
| Interfaces: | 1 x management |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 120 V 60 Hz |
| Output Waveform: | Stepped approximation to a sinewave |
| Power Capacity: | 900 Watt / 1500 VA |
| Power Output Connectors Details: | 5 x power NEMA 5-15R (UPS and surge) ¦ 5 x power NEMA 5-15R (surge) |
| Recharge Time: | 16 hours |
| Remote Management Interface: | USB |
| Run Time (Up To): | 2.8 min at full load ¦ 10.9 min at half load ¦ 3.8 min at 800 Watts ¦ 5.1 min at 700 Watts ¦ 6.8 min at 600 Watts ¦ 9.2 min at 500 Watts ¦ 12.9 min at 400 Watts ¦ 19.1 min at 300 Watts ¦ 31.5 min at 200 Watts ¦ 68 min at 100 Watts ¦ 134 min at 50 Watts |
| Shipping Depth: | 49.1 cm |
| Shipping Height: | 34.8 cm |
| Shipping Weight: | 12.7 kg |
| Shipping Width: | 22.7 cm |
| Sound Emission: | 45 dBA |
| Surge Energy Rating: | 789 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Transfer Time: | 8 ms |
| UPS Technology: | Line interactive |
| Version: | original |
| Weight: | 11 kg |
| Width: | 10 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: