Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bundled with: | APC SmartConnect |
|---|---|
| Cables Included: | Serial cable - external ¦ USB cable - external ¦ Power cable 2.44 m |
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | CSA, UL 1449, UL 1778, FCC Part 15 A |
| Depth: | 68.3 cm |
| Designed For: | P/N: ACCS1000, ACCS1001, ACCS1002, ACCS1003, ACCS1004, ACCS1005, ACCS1006, ACCS1007, ACDC1015, ACDC1016, ACDC1017, ACDC1019, ACDC1020, ACDC1021, ACDC2513, ACF001, ACF002, ACF003, ACF101BLK, ACF102BLK, ACF201BLK, ACF400, AP5017, AP5602, AP5606, AP5607, AP5 |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Equipment Protection Value: | 150000 US Dollars |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SmartSlot |
| Features: | Audible alarm, emergency power off, LCD display, Automatic Voltage Regulation (AVR), cold-start function, automatic self-test, predicitive failure notification, hot-swappable batteries, energy metre |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 3% |
| Frequency Required: | 50/60 Hz ± 3% |
| Height: | 8.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA L5-30P |
| Input Voltage: | AC 110/120/127 V |
| Input Voltage Range: | AC 82 - 144 V |
| Input Voltage Range (Adjustable): | AC 75 - 154 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) ¦ 1 x USB ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Localisation: | Canada, United States |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 110/120/127 V ± 5% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 2.7 kW / 3000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 6 x power NEMA 5-15 ¦ 2 x power NEMA 5-20 |
| Quantity: | 1 |
| Recharge Time: | 3 hours |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 2.8 min at full load ¦ 10.8 min at half load ¦ 259 min at 50 Watts ¦ 181 min at 100 Watts ¦ 99 min at 200 Watts ¦ 66 min at 300 Watts ¦ 49.4 min at 400 Watts ¦ 38.4 min at 500 Watts ¦ 31.2 min at 600 Watts ¦ 26 min at 700 Watts ¦ 22 min at 800 Watts ¦ 19 |
| Shipping Depth: | 98 cm |
| Shipping Height: | 25.4 cm |
| Shipping Weight: | 51.7 kg |
| Shipping Width: | 60 cm |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Sound Emission: | 55 dBA |
| Surge Energy Rating: | 459 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Transfer Time: | 6 ms |
| UPS Technology: | Line interactive |
| Version: | original |
| Weight: | 44.28 kg |
| Width: | 48 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Bundled with: | APC SmartConnect |
|---|---|
| Cables Included: | Serial cable - external ¦ USB cable - external ¦ Power cable 2.44 m |
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | CSA, UL 1449, UL 1778, FCC Part 15 A |
| Depth: | 68.3 cm |
| Designed For: | P/N: ACCS1000, ACCS1001, ACCS1002, ACCS1003, ACCS1004, ACCS1005, ACCS1006, ACCS1007, ACDC1015, ACDC1016, ACDC1017, ACDC1019, ACDC1020, ACDC1021, ACDC2513, ACF001, ACF002, ACF003, ACF101BLK, ACF102BLK, ACF201BLK, ACF400, AP5017, AP5602, AP5606, AP5607, AP5 |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Equipment Protection Value: | 150000 US Dollars |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SmartSlot |
| Features: | Audible alarm, emergency power off, LCD display, Automatic Voltage Regulation (AVR), cold-start function, automatic self-test, predicitive failure notification, hot-swappable batteries, energy metre |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 3% |
| Frequency Required: | 50/60 Hz ± 3% |
| Height: | 8.6 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% |
| Input Connectors: | 1 x power NEMA L5-30P |
| Input Voltage: | AC 110/120/127 V |
| Input Voltage Range: | AC 82 - 144 V |
| Input Voltage Range (Adjustable): | AC 75 - 154 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) ¦ 1 x USB ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Localisation: | Canada, United States |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 110/120/127 V ± 5% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 2.7 kW / 3000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 6 x power NEMA 5-15 ¦ 2 x power NEMA 5-20 |
| Quantity: | 1 |
| Recharge Time: | 3 hours |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 2.8 min at full load ¦ 10.8 min at half load ¦ 259 min at 50 Watts ¦ 181 min at 100 Watts ¦ 99 min at 200 Watts ¦ 66 min at 300 Watts ¦ 49.4 min at 400 Watts ¦ 38.4 min at 500 Watts ¦ 31.2 min at 600 Watts ¦ 26 min at 700 Watts ¦ 22 min at 800 Watts ¦ 19 |
| Shipping Depth: | 98 cm |
| Shipping Height: | 25.4 cm |
| Shipping Weight: | 51.7 kg |
| Shipping Width: | 60 cm |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Sound Emission: | 55 dBA |
| Surge Energy Rating: | 459 Joules |
| Surge Suppression: | Yes |
| Technology: | Lead Acid |
| Transfer Time: | 6 ms |
| UPS Technology: | Line interactive |
| Version: | original |
| Weight: | 44.28 kg |
| Width: | 48 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: