Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | Serial cable - external ¦ USB cable - external |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS, REACH, IP20, IEC 62040-1, EN 62040-1 |
| Depth: | 62 cm |
| Device Type: | UPS - rack-mountable / external |
| Expansion Slots: | 1 SmartSlot |
| Features: | Audible alarm, LCD display, internal bypass, automatic self-test, Eco-Mode, auto restart, battery failure notification |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Frequency Required: | 40 - 70 Hz |
| Height: | 17.8 cm |
| Height (Rack Units): | 4U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Input Connectors: | 1 x hardwire 3-wire (1PH + N + G) |
| Input Voltage: | AC 230 V |
| Input Voltage Range: | AC 160 - 285 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x USB ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 230 V ± 2% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 5 kW / 5000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 1 x power IEC 60320 C19 ¦ 2 x power IEC 60320 C13 ¦ 1 x hardwire 3-wire (HN + G) ¦ 4 x IEC jumper |
| Quantity: | 2 |
| Recharge Time: | 4 hour(s) |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 2 min at full load |
| Shipping Depth: | 79 cm |
| Shipping Height: | 27.5 cm |
| Shipping Weight: | 59 kg |
| Shipping Width: | 59 cm |
| Sound Emission: | 55 dBA |
| Surge Energy Rating: | 600 Joules |
| Technology: | Lead Acid |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Weight: | 51.9 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cables Included: | Serial cable - external ¦ USB cable - external |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS, REACH, IP20, IEC 62040-1, EN 62040-1 |
| Depth: | 62 cm |
| Device Type: | UPS - rack-mountable / external |
| Expansion Slots: | 1 SmartSlot |
| Features: | Audible alarm, LCD display, internal bypass, automatic self-test, Eco-Mode, auto restart, battery failure notification |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 3Hz |
| Frequency Required: | 40 - 70 Hz |
| Height: | 17.8 cm |
| Height (Rack Units): | 4U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Input Connectors: | 1 x hardwire 3-wire (1PH + N + G) |
| Input Voltage: | AC 230 V |
| Input Voltage Range: | AC 160 - 285 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - RJ-45 ¦ 1 x USB ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | APC Schneider |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 230 V ± 2% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 5 kW / 5000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 1 x power IEC 60320 C19 ¦ 2 x power IEC 60320 C13 ¦ 1 x hardwire 3-wire (HN + G) ¦ 4 x IEC jumper |
| Quantity: | 2 |
| Recharge Time: | 4 hour(s) |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 2 min at full load |
| Shipping Depth: | 79 cm |
| Shipping Height: | 27.5 cm |
| Shipping Weight: | 59 kg |
| Shipping Width: | 59 cm |
| Sound Emission: | 55 dBA |
| Surge Energy Rating: | 600 Joules |
| Technology: | Lead Acid |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Weight: | 51.9 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
| GPSR - EU responsible person: | Schneider Electric GmbH, Deutschland, Gothaer Str. 29, Ratingen, 40880, esupport.emeade @ schneider-electric.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: