Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | Power cable |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, TUV, VCCI, cUL, UL 1778, FCC, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, EN 60950-1, WEEE, CISPR, ICES, EN 62040-2, CSA C22.2 No. 107.3, IEC 62040-1 |
| Depth: | 67.7 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 Gen9, DL120 Gen9 Entry, DL160 Gen8, DL160 Gen8 Base, DL160 Gen8 Entry, DL160 Gen8 Performance, DL160 Gen9, DL160 Gen9 Base, DL160 Gen9 Entry, DL160 Gen9 Performance, DL180 Gen9, DL180 Gen9 Base, DL180 Gen9 Entry, DL180 Gen9 Storage, DL2 |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| Efficiency: | 94%+ |
| Expansion Slots: | Expansion Slot |
| Features: | Modular design, LCD display, Remote Emergency Power Off (REPO) |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 4.3 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rack mounting rails |
| Input Voltage: | AC 400/415 V |
| Input Voltage Range: | AC 160 - 253 V |
| Interfaces: | 1 x serial - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x serial - 15 pin D-Sub (DB-15) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Electric Current: | 30 A |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 12000 VA |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Sound Emission: | 55 dBA |
| Type: | No battery |
| Version: | original |
| Weight: | 16 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cables Included: | Power cable |
|---|---|
| Compliant Standards: | UL, TUV, VCCI, cUL, UL 1778, FCC, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, EN 60950-1, WEEE, CISPR, ICES, EN 62040-2, CSA C22.2 No. 107.3, IEC 62040-1 |
| Depth: | 67.7 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 Gen9, DL120 Gen9 Entry, DL160 Gen8, DL160 Gen8 Base, DL160 Gen8 Entry, DL160 Gen8 Performance, DL160 Gen9, DL160 Gen9 Base, DL160 Gen9 Entry, DL160 Gen9 Performance, DL180 Gen9, DL180 Gen9 Base, DL180 Gen9 Entry, DL180 Gen9 Storage, DL2 |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| Efficiency: | 94%+ |
| Expansion Slots: | Expansion Slot |
| Features: | Modular design, LCD display, Remote Emergency Power Off (REPO) |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 4.3 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rack mounting rails |
| Input Voltage: | AC 400/415 V |
| Input Voltage Range: | AC 160 - 253 V |
| Interfaces: | 1 x serial - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x serial - 15 pin D-Sub (DB-15) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Electric Current: | 30 A |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 12000 VA |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Sound Emission: | 55 dBA |
| Type: | No battery |
| Version: | original |
| Weight: | 16 kg |
| Width: | 48.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: