Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, TUV, UL 1778, CB, IEC 62040-3, IEC 62040-2, CSA 22.2, EN 62040-2, EN 62040-3, IEC 62040-1, EN 62040-1 |
|---|---|
| Depth: | 68.5 cm |
| Device Type: | UPS - Power Factor Correction (PFC) - rack-mountable / external |
| Expansion Slots: | 1 Expansion Slot |
| Features: | Advance Battery Management (ABM), LCD display, LED indicators |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 40 - 70 Hz |
| Height: | 13 cm |
| Height (Rack Units): | 3U |
| Input Connectors: | Hardwire |
| Input Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V |
| Input Voltage Range: | AC 176 - 276 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x management (USB) ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Power Capacity: | 5400 Watt / 6000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 2 x power IEC 60320 C19 ¦ 1 x hardwire |
| Rack Size: | 19" |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 3 min at full load ¦ 8 min at half load |
| Software Included: | Intelligent Power Software Suite |
| Sound Emission: | 45 dB |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Weight: | 48 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, TUV, UL 1778, CB, IEC 62040-3, IEC 62040-2, CSA 22.2, EN 62040-2, EN 62040-3, IEC 62040-1, EN 62040-1 |
|---|---|
| Depth: | 68.5 cm |
| Device Type: | UPS - Power Factor Correction (PFC) - rack-mountable / external |
| Expansion Slots: | 1 Expansion Slot |
| Features: | Advance Battery Management (ABM), LCD display, LED indicators |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 40 - 70 Hz |
| Height: | 13 cm |
| Height (Rack Units): | 3U |
| Input Connectors: | Hardwire |
| Input Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V |
| Input Voltage Range: | AC 176 - 276 V |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x management (USB) ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Power Capacity: | 5400 Watt / 6000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 2 x power IEC 60320 C19 ¦ 1 x hardwire |
| Rack Size: | 19" |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 3 min at full load ¦ 8 min at half load |
| Software Included: | Intelligent Power Software Suite |
| Sound Emission: | 45 dB |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Weight: | 48 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
Daniel Losch is your contact person for: