Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | 2 x power cable (IEC) - external - 1.2 m ¦ USB cable - external - 1.8 m |
|---|---|
| Capacity: | 5 Ah |
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Colour: | Black, silver |
| Compliant Standards: | LVD, EMC, RoHS, REACH, WEEE, Packaging Directive, IEC/EN 62040-1, IEC/EN 62040-2, IEC/EN 62040-3, cULus, UKCA, CM, UKR, RCM |
| Depth: | 68.4 cm |
| Device Type: | UPS - Power Factor Correction (PFC) - rack-mountable / external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Efficiency: | 96.5% |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Advance Battery Management+ (ABM+), automatic battery test, deep discharge protection, automatic external battery detection, double conversion, LCD display, internal bypass, automatic shut down, hot-swappable batteries |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 40 - 70 Hz |
| Height: | 13 cm |
| Height (Rack Units): | 3U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 3 cable glands, network management card, tower support stands |
| Input Connectors: | 1 x hardwire |
| Input Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V |
| Input Voltage Range: | AC 100 - 276 V |
| Input Wiring: | 1-phase |
| Interfaces: | 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type B ¦ 1 x EPO (emergency power off) - mini terminal block ¦ 1 x relay output - mini terminal block ¦ 1 x management (Gigabit Ethernet) - RJ-45 |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 6000 Watt / 6000 VA |
| Power Factor (PF): | 0.99 |
| Power Output Connectors Details: | 6 x power IEC 60320 C13 ¦ 6 x power IEC 60320 C39 ¦ 1 x hardwire |
| Quantity: | 15 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Rack Size: | 19" |
| Remote Management Interface: | Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 2 min at full load ¦ 7 min at half load |
| Sound Emission: | 40 dB |
| Technology: | Lead Acid |
| Type: | Expandable |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 43.1 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cables Included: | 2 x power cable (IEC) - external - 1.2 m ¦ USB cable - external - 1.8 m |
|---|---|
| Capacity: | 5 Ah |
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Colour: | Black, silver |
| Compliant Standards: | LVD, EMC, RoHS, REACH, WEEE, Packaging Directive, IEC/EN 62040-1, IEC/EN 62040-2, IEC/EN 62040-3, cULus, UKCA, CM, UKR, RCM |
| Depth: | 68.4 cm |
| Device Type: | UPS - Power Factor Correction (PFC) - rack-mountable / external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Efficiency: | 96.5% |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 0 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Advance Battery Management+ (ABM+), automatic battery test, deep discharge protection, automatic external battery detection, double conversion, LCD display, internal bypass, automatic shut down, hot-swappable batteries |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 40 - 70 Hz |
| Height: | 13 cm |
| Height (Rack Units): | 3U |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 3 cable glands, network management card, tower support stands |
| Input Connectors: | 1 x hardwire |
| Input Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V |
| Input Voltage Range: | AC 100 - 276 V |
| Input Wiring: | 1-phase |
| Interfaces: | 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type B ¦ 1 x EPO (emergency power off) - mini terminal block ¦ 1 x relay output - mini terminal block ¦ 1 x management (Gigabit Ethernet) - RJ-45 |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 6000 Watt / 6000 VA |
| Power Factor (PF): | 0.99 |
| Power Output Connectors Details: | 6 x power IEC 60320 C13 ¦ 6 x power IEC 60320 C39 ¦ 1 x hardwire |
| Quantity: | 15 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Rack Size: | 19" |
| Remote Management Interface: | Ethernet 10/100/1000, RS-232, USB |
| Run Time (Up To): | 2 min at full load ¦ 7 min at half load |
| Sound Emission: | 40 dB |
| Technology: | Lead Acid |
| Type: | Expandable |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 43.1 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
Daniel Losch is your contact person for: