Eaton EVMIF332X
Eaton G4 - Power distribution unit (rack-mountable) - metered input - AC 240-415 V - 22 kW - 3 phases - Ethernet 10/100/1000
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cable Length: | 3 m |
|---|---|
| Cables Included: | Power cable - external - 3 m |
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | FCC Part 15 A, CAN ICES-3 Class A, CB, LVD, RoHS, WEEE, EMC, UL 62368-1, cTUVus, IEC 62368-1, IEC/EN 63000, EAC, UKCA, CM, UKR, IEC/EN 61000-6-2, IEC/EN 61000-6-4, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, CISPR 35, EN 55035, UL 2900-1, IEC 62443-4-2 |
| Depth: | 173 cm |
| Device Type: | Power distribution unit - rack-mountable |
| Features: | Network port control, cascadable, vertical mount, LCD display, P-lock power cord, aluminium enclosure, 6 circuit breakers |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 5.3 cm |
| Height (Rack Units): | 0U |
| Input Connectors: | 1 x power IEC 60309 32A |
| Input Voltage: | AC 240-415 V |
| Input Wiring: | 3-phase |
| Interfaces: | 2 x LAN - RJ-45 ¦ 2 x serial - RJ-45 |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Electric Current: | 32 A |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Capacity: | 22 kW |
| Power Output Connectors Details: | 24 x power IEC 60320 C13 32 A ¦ 18 x power IEC 60320 C39 32 A |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Interface: | Ethernet 10/100/1000 |
| Remote Management Protocol: | Modbus, TCP/IP, SNMP, LDAP, HTTPS, SSH, MQTT |
| Version: | original |
| Weight: | 5.5 kg |
| Width: | 5.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Cable Length: | 3 m |
|---|---|
| Cables Included: | Power cable - external - 3 m |
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | FCC Part 15 A, CAN ICES-3 Class A, CB, LVD, RoHS, WEEE, EMC, UL 62368-1, cTUVus, IEC 62368-1, IEC/EN 63000, EAC, UKCA, CM, UKR, IEC/EN 61000-6-2, IEC/EN 61000-6-4, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, CISPR 35, EN 55035, UL 2900-1, IEC 62443-4-2 |
| Depth: | 173 cm |
| Device Type: | Power distribution unit - rack-mountable |
| Features: | Network port control, cascadable, vertical mount, LCD display, P-lock power cord, aluminium enclosure, 6 circuit breakers |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 5.3 cm |
| Height (Rack Units): | 0U |
| Input Connectors: | 1 x power IEC 60309 32A |
| Input Voltage: | AC 240-415 V |
| Input Wiring: | 3-phase |
| Interfaces: | 2 x LAN - RJ-45 ¦ 2 x serial - RJ-45 |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Electric Current: | 32 A |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Capacity: | 22 kW |
| Power Output Connectors Details: | 24 x power IEC 60320 C13 32 A ¦ 18 x power IEC 60320 C39 32 A |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Interface: | Ethernet 10/100/1000 |
| Remote Management Protocol: | Modbus, TCP/IP, SNMP, LDAP, HTTPS, SSH, MQTT |
| Version: | original |
| Weight: | 5.5 kg |
| Width: | 5.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
Daniel Losch is your contact person for: