Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | 7.2 Ah |
|---|---|
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Compliant Standards: | IEC 62040-3, IEC 62040-2, RoHS, IP20, IEC 62040-1 |
| Depth: | 81.5 cm |
| Device Type: | UPS - active Power Factor Correction (PFC) - external |
| Efficiency: | 96% at 100% Load |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Intelligent Slot |
| Features: | Parallel Capability, built-in maintenance bypass, built-in static bypass, overload protection, touch screen LCD display, generator compatible, double conversion |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 0.1Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 100 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Input Connectors: | Terminal block |
| Input Voltage: | AC 208/220/230/240/360/380/400/415 V |
| Input Voltage Range: | AC 110 - 300 V |
| Input Wiring: | 3-phase |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | Tecnoware |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 208/220/230/240/360/380/400/415 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 30 kW / 30000 VA |
| Power Factor (PF): | 0.99 |
| Power Output Connectors Details: | Terminal block |
| Quantity: | 64 |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Shipping Depth: | 92 cm |
| Shipping Height: | 120.5 cm |
| Shipping Width: | 38.5 cm |
| Software Included: | TecnoManager |
| Technology: | Lead Acid |
| Transfer Time: | 0 ms |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 235 kg |
| Width: | 30 cm |
| GPSR - economic actor: | Tecnoware S.R.L., Italien, Via Montetrini, 2/E, Molino del Piano, 50065, info @ tecnoware.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Tecnoware S.R.L., Italien, Via Montetrini, 2/E, Molino del Piano, 50065, info @ tecnoware.com |
| GPSR - EU responsible person: | Tecnoware S.R.L., Italien, Via Montetrini, 2/E, Molino del Piano, 50065, info @ tecnoware.com |
| Warnings: | Warnings UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions UPS Systems & Power Distribution International.pdf |
| Capacity: | 7.2 Ah |
|---|---|
| Circuit Protection: | Circuit breaker |
| Compliant Standards: | IEC 62040-3, IEC 62040-2, RoHS, IP20, IEC 62040-1 |
| Depth: | 81.5 cm |
| Device Type: | UPS - active Power Factor Correction (PFC) - external |
| Efficiency: | 96% at 100% Load |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Intelligent Slot |
| Features: | Parallel Capability, built-in maintenance bypass, built-in static bypass, overload protection, touch screen LCD display, generator compatible, double conversion |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz ± 0.1Hz |
| Frequency Required: | 50/60 Hz |
| Height: | 100 cm |
| Humidity Range Operating: | 0 - 95% (non-condensing) |
| Input Connectors: | Terminal block |
| Input Voltage: | AC 208/220/230/240/360/380/400/415 V |
| Input Voltage Range: | AC 110 - 300 V |
| Input Wiring: | 3-phase |
| Interfaces: | 1 x management (RS-232) - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x management (USB) - 4 pin USB Type B ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | Tecnoware |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 208/220/230/240/360/380/400/415 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 30 kW / 30000 VA |
| Power Factor (PF): | 0.99 |
| Power Output Connectors Details: | Terminal block |
| Quantity: | 64 |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Shipping Depth: | 92 cm |
| Shipping Height: | 120.5 cm |
| Shipping Width: | 38.5 cm |
| Software Included: | TecnoManager |
| Technology: | Lead Acid |
| Transfer Time: | 0 ms |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 235 kg |
| Width: | 30 cm |
| GPSR - economic actor: | Tecnoware S.R.L., Italien, Via Montetrini, 2/E, Molino del Piano, 50065, info @ tecnoware.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Tecnoware S.R.L., Italien, Via Montetrini, 2/E, Molino del Piano, 50065, info @ tecnoware.com |
| GPSR - EU responsible person: | Tecnoware S.R.L., Italien, Via Montetrini, 2/E, Molino del Piano, 50065, info @ tecnoware.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: