Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UKCA, ICES-003, VCCI, RCM, CU, KCC, UL, cUL, EN 60950, CB, cUL No.60950-1 Second Edition |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | RS-232, Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 24.1 cm |
| Device Type: | Console server |
| Encryption Algorithm: | FIPS 140-2 |
| Features: | Zero-touch provisioning (ZTP), dual core CPU |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 16 x RS-232 ¦ 8 x USB 2.0 ¦ 4 x digital input ¦ 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x 10/100/1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Avocent |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPv6, IPv4 |
| Ports Qty: | 16 |
| Power Consumption Operational: | 11 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processors Installed: | 1 x ARM A9 |
| RAM: | 1 GB DDR3L SDRAM |
| Supported Flash Memory Cards: | SD Memory Card |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC -48 V |
| Weight: | 2.8 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| GPSR - EU responsible person: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UKCA, ICES-003, VCCI, RCM, CU, KCC, UL, cUL, EN 60950, CB, cUL No.60950-1 Second Edition |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | RS-232, Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 24.1 cm |
| Device Type: | Console server |
| Encryption Algorithm: | FIPS 140-2 |
| Features: | Zero-touch provisioning (ZTP), dual core CPU |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Height: | 4.45 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Interfaces: | 16 x RS-232 ¦ 8 x USB 2.0 ¦ 4 x digital input ¦ 2 x Ethernet 1000 - SFP (mini-GBIC) ¦ 2 x 10/100/1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Avocent |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | -10 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPv6, IPv4 |
| Ports Qty: | 16 |
| Power Consumption Operational: | 11 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processors Installed: | 1 x ARM A9 |
| RAM: | 1 GB DDR3L SDRAM |
| Supported Flash Memory Cards: | SD Memory Card |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC -48 V |
| Weight: | 2.8 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
| GPSR - EU responsible person: | Vertiv GmbH, Deutschland, Lehrer-Wirth-Straße 4, München, 81829, info.de @ vertiv.com |
Daniel Losch is your contact person for: