Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Analogue Ports Qty: | 1 |
|---|---|
| Authentication Method: | Kerberos, RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory |
| Built-in Devices: | Status LCD |
| Cables Included: | 1 x power cable |
| Compliant Standards: | TUV, C-Tick, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, UL 1950, R&TTE, RoHS, FIPS 140-2, A-Tick, FCC Part 15 B Class A, PTCRB, ICES-003 issue 4 Class A, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, EN55022:1998 + A1:2000 + |
| Connectivity Technology: | Wired, wireless |
| Data Link Protocol: | RS-232, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 230.4 Kbps |
| Depth: | 25.4 cm |
| Device Type: | Console server |
| Encryption Algorithm: | SSL, FIPS 140-2 |
| Features: | VPN support, Syslog support, IP address filtering, Access Control List (ACL) support, DHCP server, FTP server, port forwarding, Stateful Packet Inspection Firewall (SPIF), TFTP server, 4KV ESD Protector, Zero-touch provisioning (ZTP), 1500V isolation |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.5 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 16 x RS-232 - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T - RJ-45/SFP ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x modem - RJ-11 ¦ 1 x console - RJ-45 |
| MTBF: | 100,000 hours |
| Manufacturer: | Opengear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | NTP, IPSec, DHCP, DDNS |
| OS Provided: | Linux |
| Ports Qty: | 16 |
| Power Consumption Operational: | 30 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processors Installed: | 1 x Marvell 88F6283 1 GHz |
| Protocols & Specifications: | ITU V.92 |
| RAM: | 256 MB DDR2 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTPS, TFTP, SSH |
| Version: | original |
| Weight: | 4.5 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Analogue Ports Qty: | 1 |
|---|---|
| Authentication Method: | Kerberos, RADIUS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2), LDAP, Active Directory |
| Built-in Devices: | Status LCD |
| Cables Included: | 1 x power cable |
| Compliant Standards: | TUV, C-Tick, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, UL 1950, R&TTE, RoHS, FIPS 140-2, A-Tick, FCC Part 15 B Class A, PTCRB, ICES-003 issue 4 Class A, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, EN55022:1998 + A1:2000 + |
| Connectivity Technology: | Wired, wireless |
| Data Link Protocol: | RS-232, IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Data Transfer Rate: | 230.4 Kbps |
| Depth: | 25.4 cm |
| Device Type: | Console server |
| Encryption Algorithm: | SSL, FIPS 140-2 |
| Features: | VPN support, Syslog support, IP address filtering, Access Control List (ACL) support, DHCP server, FTP server, port forwarding, Stateful Packet Inspection Firewall (SPIF), TFTP server, 4KV ESD Protector, Zero-touch provisioning (ZTP), 1500V isolation |
| Flash Memory: | 16 GB |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.5 cm |
| Height (Rack Units): | 1U |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 16 x RS-232 - RJ-45 ¦ 2 x 1000Base-T - RJ-45/SFP ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x modem - RJ-11 ¦ 1 x console - RJ-45 |
| MTBF: | 100,000 hours |
| Manufacturer: | Opengear |
| Max Operating Temperature: | 50 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | NTP, IPSec, DHCP, DDNS |
| OS Provided: | Linux |
| Ports Qty: | 16 |
| Power Consumption Operational: | 30 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Processors Installed: | 1 x Marvell 88F6283 1 GHz |
| Protocols & Specifications: | ITU V.92 |
| RAM: | 256 MB DDR2 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP, HTTPS, TFTP, SSH |
| Version: | original |
| Weight: | 4.5 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
| GPSR - EU responsible person: | Digi International, Deutschland, Lise-Meitner-Straße 9, Ismaning, 85737, emea @ opengear.com |
Rico Heise is your contact person for: