Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | 2 x network cable |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, RoHS, BSMI Class B |
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Depth: | 23.3 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Expansion Bays: | 5 (total) / 5 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Features: | Hardware encryption |
| Height: | 15.7 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| IP Cameras Supported: | 40 |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 5 (max) |
| Interface Type: | SATA 3Gb/s |
| Interfaces: | 4 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x eSATA ¦ 4 x USB 3.0 - Type A |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Capacity: | 40 TB |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, iSCSI, SMTP, FTP, POP3, IMAP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), File Level Security (ACLs), DHCP, Microsoft CIFS, Network File System (NFS), FTP, Apple File Protocol (AFP), Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV) |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| OS Required: | Microsoft Windows XP or later, Apple MacOS X 10.5 or later, Ubuntu 9.04 or later |
| Power Device: | External power adapter |
| Processors Installed: | 1 x Atom C2538 2.4 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD |
| RAM: | 2 GB (installed) / 6 GB (supported) - DDR3 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, SSH |
| Software Included: | Synology Assistant, Synology Data Replicator |
| Sound Emission: | 22.1 dBA |
| TAA Compliant: | Yes |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.17 kg () |
| Width: | 24.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Cables Included: | 2 x network cable |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class B certified, RoHS, BSMI Class B |
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Depth: | 23.3 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Expansion Bays: | 5 (total) / 5 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Features: | Hardware encryption |
| Height: | 15.7 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| IP Cameras Supported: | 40 |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 5 (max) |
| Interface Type: | SATA 3Gb/s |
| Interfaces: | 4 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x eSATA ¦ 4 x USB 3.0 - Type A |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Capacity: | 40 TB |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, iSCSI, SMTP, FTP, POP3, IMAP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), File Level Security (ACLs), DHCP, Microsoft CIFS, Network File System (NFS), FTP, Apple File Protocol (AFP), Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV) |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| OS Required: | Microsoft Windows XP or later, Apple MacOS X 10.5 or later, Ubuntu 9.04 or later |
| Power Device: | External power adapter |
| Processors Installed: | 1 x Atom C2538 2.4 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD |
| RAM: | 2 GB (installed) / 6 GB (supported) - DDR3 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, SSH |
| Software Included: | Synology Assistant, Synology Data Replicator |
| Sound Emission: | 22.1 dBA |
| TAA Compliant: | Yes |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 4.17 kg () |
| Width: | 24.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: