Synology DS220J
Synology Disk Station DS220j NAS server 2 bays SATA 6Gb/s RAID 0 1 JBOD RAM 512MB Gigabit Ethernet iSCSI Support
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | 1 x network cable |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS |
| Compression Format: | H.264 |
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Depth: | 22.55 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Encryption Algorithm: | SSL, TLS |
| Expansion Bays: | 2 (total) / 2 (free) x internal - 2.5" / 3.5" |
| Features: | Security lock slot (cable lock sold separately), wake on LAN, built-in cooling fan, hardware encryption, Hybrid RAID, VPN support |
| Height: | 16.5 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| IP Cameras Supported: | 12 |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 2 (max) |
| Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, iSCSI, FTP, SMB, NFS, SFTP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), Network File System (NFS), FTP, Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV), Calendaring Extensions to WebDAV (CalDAV) |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Power Device: | External power adapter |
| Processors Installed: | 1 x Realtek Semiconductor RTD1296 1.4 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, JBOD |
| RAM: | 512 MB DDR4 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, SSH |
| Security Slot Type: | Kensington security slot |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 880 g () |
| Width: | 10 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Cables Included: | 1 x network cable |
|---|---|
| Compliant Standards: | RoHS |
| Compression Format: | H.264 |
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Depth: | 22.55 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Encryption Algorithm: | SSL, TLS |
| Expansion Bays: | 2 (total) / 2 (free) x internal - 2.5" / 3.5" |
| Features: | Security lock slot (cable lock sold separately), wake on LAN, built-in cooling fan, hardware encryption, Hybrid RAID, VPN support |
| Height: | 16.5 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| IP Cameras Supported: | 12 |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 2 (max) |
| Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, iSCSI, FTP, SMB, NFS, SFTP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), Network File System (NFS), FTP, Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV), Calendaring Extensions to WebDAV (CalDAV) |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| Power Device: | External power adapter |
| Processors Installed: | 1 x Realtek Semiconductor RTD1296 1.4 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, JBOD |
| RAM: | 512 MB DDR4 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, SSH |
| Security Slot Type: | Kensington security slot |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 880 g () |
| Width: | 10 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: