Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, VCCI, CCC, RoHS, BSMI Class A, KC, EAC, RCM |
|---|---|
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Depth: | 49.26 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Encryption Algorithm: | AES-NI |
| Expansion Bays: | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 1 (free) x SO-DIMM 204-pin ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCI Express x8 |
| Features: | Wake on LAN, built-in 3 cooling fans |
| Height: | 4.4 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| IP Cameras Supported: | 40 |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 4 (max) |
| Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 4 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x eSATA ¦ 1 x serial (management) - DB-9 |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Capacity: | 48 TB |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, FTP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), Microsoft CIFS, Network File System (NFS), FTP, Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), HTTP, Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV), Calendaring Extensions to WebDAV (CalDAV) |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| OS Required: | Apple MacOS X 10.11 or later, Microsoft Windows 7 / 10 |
| Power Consumption Operational: | 45.28 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 150 Watt |
| Processors Installed: | 1 x Intel Atom C2538 2.4 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD, RAID 5 hot spare, RAID 6 hot spare, RAID 10 hot spare, RAID 1 hot spare |
| RAM: | 2 GB (installed) / 16 GB (supported) - DDR3L |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP |
| Sound Emission: | 28.5 dBA |
| Storage Operating System: | Synology DiskStation Manager |
| TAA Compliant: | Yes |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.21 kg () |
| Width: | 48 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, VCCI, CCC, RoHS, BSMI Class A, KC, EAC, RCM |
|---|---|
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Depth: | 49.26 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Encryption Algorithm: | AES-NI |
| Expansion Bays: | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 1 (free) x SO-DIMM 204-pin ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCI Express x8 |
| Features: | Wake on LAN, built-in 3 cooling fans |
| Height: | 4.4 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| IP Cameras Supported: | 40 |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 4 (max) |
| Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 4 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x eSATA ¦ 1 x serial (management) - DB-9 |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Capacity: | 48 TB |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, FTP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), Microsoft CIFS, Network File System (NFS), FTP, Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), HTTP, Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV), Calendaring Extensions to WebDAV (CalDAV) |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| OS Required: | Apple MacOS X 10.11 or later, Microsoft Windows 7 / 10 |
| Power Consumption Operational: | 45.28 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 150 Watt |
| Processors Installed: | 1 x Intel Atom C2538 2.4 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD, RAID 5 hot spare, RAID 6 hot spare, RAID 10 hot spare, RAID 1 hot spare |
| RAM: | 2 GB (installed) / 16 GB (supported) - DDR3L |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP |
| Sound Emission: | 28.5 dBA |
| Storage Operating System: | Synology DiskStation Manager |
| TAA Compliant: | Yes |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.21 kg () |
| Width: | 48 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: