Synology RS820RP+
Synology RackStation RS820RP+ - NAS server - 4 bays - rack-mountable - SATA 6Gb/s - RAID 0, 1, 5, 6, 10, JBOD - RAM 2 GB - Gigabit Ethernet - iSCSI - 1U
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | DLNA CERTIFIED |
|---|---|
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Depth: | 45.76 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Expansion Bays: | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, LDAP support, wake on LAN (WOL), antivirus analysis, backup server, download client, POP3 e-mail server, file sharing, event log, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, R |
| Height: | 4.4 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| IP Cameras Supported: | 40 |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 4 (max) |
| Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 4 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x eSATA ¦ 1 x serial (management) - DB-9 |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Capacity: | 56 TB |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, iSCSI, SMTP, FTP, DNS, POP3, IMAP, SMB, NFS, SFTP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), DNS, File Level Security (ACLs), Network File System (NFS), FTP, Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), HTTP, HTTPS, Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV), Calendaring Extensions to WebDAV |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| OS Required: | Apple MacOS X 10.11 or later, Microsoft Windows 7 / 10 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processors Installed: | 1 x Intel Atom C3538 2.1 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD |
| RAM: | 2 GB (installed) / 18 GB (supported) - DDR4 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SFTP, SMTP |
| Storage Operating System: | Synology DiskStation Manager |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | ) |
| Width: | 43.05 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Compliant Standards: | DLNA CERTIFIED |
|---|---|
| Data Link Protocol: | 10Mb LAN, 100Mb LAN, 1GbE |
| Depth: | 45.76 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Expansion Bays: | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Features: | Firewall protection, hardware encryption, LDAP support, wake on LAN (WOL), antivirus analysis, backup server, download client, POP3 e-mail server, file sharing, event log, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, R |
| Height: | 4.4 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| IP Cameras Supported: | 40 |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 4 (max) |
| Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 4 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 - Type A ¦ 1 x eSATA ¦ 1 x serial (management) - DB-9 |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Capacity: | 56 TB |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, IPSec, iSCSI, SMTP, FTP, DNS, POP3, IMAP, SMB, NFS, SFTP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), DNS, File Level Security (ACLs), Network File System (NFS), FTP, Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), HTTP, HTTPS, Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV), Calendaring Extensions to WebDAV |
| Number of Cores: | Quad-Core |
| OS Required: | Apple MacOS X 10.11 or later, Microsoft Windows 7 / 10 |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processors Installed: | 1 x Intel Atom C3538 2.1 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD |
| RAM: | 2 GB (installed) / 18 GB (supported) - DDR4 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTP, HTTPS, TFTP, SSH, SFTP, SMTP |
| Storage Operating System: | Synology DiskStation Manager |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | ) |
| Width: | 43.05 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: