Eaton 5PX3000IRT2U
Eaton 5PX UPS, 3000 VA, 2700 W, Input: C20, Outputs: (8) C13, (1) C19, Rack/tower, 2U
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Battery Enclosure Type: | Plug-in module |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | TUV, CB, IEC 62040-3, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2 |
| Depth: | 64.7 cm |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Advance Battery Management (ABM) |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 47 - 70 Hz |
| Height: | 8.6 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Included Accessories: | Tower stand |
| Input Connectors: | 1 x power IEC 60320 C20 |
| Input Voltage: | AC 230 V |
| Input Voltage Range: | AC 160 - 294 V |
| Input Voltage Range (Adjustable): | AC 150 - 294 V |
| Interfaces: | 1 x RS-232 - RJ-45 ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type B ¦ 1 x management |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 2700 Watt / 3000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 1 x power IEC 60320 C19 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Software Included: | Intelligent Power Manager (up to 10 nodes) |
| Sound Emission: | 50 dBA |
| Surge Suppression: | Yes |
| UPS Technology: | Line interactive |
| Version: | original |
| Weight: | 38.1 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Battery Enclosure Type: | Plug-in module |
|---|---|
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | TUV, CB, IEC 62040-3, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2 |
| Depth: | 64.7 cm |
| Device Type: | UPS - rack-mountable |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Advance Battery Management (ABM) |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 47 - 70 Hz |
| Height: | 8.6 cm |
| Height (Rack Units): | 2U |
| Included Accessories: | Tower stand |
| Input Connectors: | 1 x power IEC 60320 C20 |
| Input Voltage: | AC 230 V |
| Input Voltage Range: | AC 160 - 294 V |
| Input Voltage Range (Adjustable): | AC 150 - 294 V |
| Interfaces: | 1 x RS-232 - RJ-45 ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type B ¦ 1 x management |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 2700 Watt / 3000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 1 x power IEC 60320 C19 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Software Included: | Intelligent Power Manager (up to 10 nodes) |
| Sound Emission: | 50 dBA |
| Surge Suppression: | Yes |
| UPS Technology: | Line interactive |
| Version: | original |
| Weight: | 38.1 kg |
| Width: | 44.1 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
Daniel Losch is your contact person for: