Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Battery Enclosure Type: | Plug-in module |
|---|---|
| Cables Included: | 2 x power cable - external ¦ Serial cable - external ¦ USB cable - external |
| Circuit Protection: | Fuse |
| Compliant Standards: | UL, CISPR 22 Class A, ISO 9001, ISO 140001, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, UL 1778, CB, IEC 62040-3, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, FCC Part 15 A, CSA 22 |
| Depth: | 68.5 cm |
| Device Type: | UPS - Power Factor Correction (PFC) - rack-mountable / external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Advance Battery Management (ABM), LCD display, LED indicators, deep discharge protection, cold-start function, automatic self-test |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 40 - 70 Hz |
| Height: | 13 cm |
| Height (Rack Units): | 3U |
| Included Accessories: | Tower stand |
| Input Connectors: | Hardwire |
| Input Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V |
| Input Voltage Range: | AC 176 - 276 V |
| Interfaces: | 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type B ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Electric Current: | 25.2 A |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 5400 Watt / 6000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 2 x power IEC 60320 C19 ¦ 1 x hardwire |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Rack Size: | 19" |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Software Included: | Intelligent Power Software Suite |
| Sound Emission: | 45 dB |
| Surge Suppression: | Yes |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 48 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Battery Enclosure Type: | Plug-in module |
|---|---|
| Cables Included: | 2 x power cable - external ¦ Serial cable - external ¦ USB cable - external |
| Circuit Protection: | Fuse |
| Compliant Standards: | UL, CISPR 22 Class A, ISO 9001, ISO 140001, IEC 61000-3-2, IEC 61000-3-3, IEC 61000-4-11, IEC 61000-4-2, IEC 61000-4-3, IEC 61000-4-4, IEC 61000-4-5, IEC 61000-4-6, IEC 61000-4-8, UL 1778, CB, IEC 62040-3, IEC 62040-1-1, IEC 62040-2, FCC Part 15 A, CSA 22 |
| Depth: | 68.5 cm |
| Device Type: | UPS - Power Factor Correction (PFC) - rack-mountable / external |
| ENERGY STAR: | Yes |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x Expansion Slot |
| Features: | Advance Battery Management (ABM), LCD display, LED indicators, deep discharge protection, cold-start function, automatic self-test |
| Frequency Provided: | 50/60 Hz |
| Frequency Required: | 40 - 70 Hz |
| Height: | 13 cm |
| Height (Rack Units): | 3U |
| Included Accessories: | Tower stand |
| Input Connectors: | Hardwire |
| Input Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V |
| Input Voltage Range: | AC 176 - 276 V |
| Interfaces: | 1 x RS-232 - 9 pin D-Sub (DB-9) ¦ 1 x USB - 4 pin USB Type B ¦ 1 x EPO (emergency power off) |
| Manufacturer: | Eaton |
| Max Electric Current: | 25.2 A |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Output Voltage: | AC 200/208/220/230/240 V ± 1% - 50/60 Hz |
| Output Waveform: | Sinewave |
| Power Capacity: | 5400 Watt / 6000 VA |
| Power Output Connectors Details: | 8 x power IEC 60320 C13 ¦ 2 x power IEC 60320 C19 ¦ 1 x hardwire |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Rack Size: | 19" |
| Remote Management Interface: | RS-232, USB |
| Software Included: | Intelligent Power Software Suite |
| Sound Emission: | 45 dB |
| Surge Suppression: | Yes |
| UPS Technology: | On-line |
| Version: | original |
| Voltage Provided: | 12 V |
| Weight: | 48 kg |
| Width: | 44 cm |
| GPSR - economic actor: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
| GPSR - EU responsible person: | Eaton, Deutschland, Hein-Moeller-Str. 7-11, Bonn, 53115, infogermany @ eaton.com |
Daniel Losch is your contact person for: