Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bays: | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" ¦ 4 (total) / 4 (free) x internal 2.5" ¦ 2 (total) / 2 (free) x internal M.2 ¦ 1 (total) / 1 (free) x external 5.25" (9.5mm height) |
|---|---|
| Built-in Devices: | 5 x fans, status LED |
| CPU: | Intel Xeon E-2336 |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cables Included: | No power cord is included |
| Cache Per Processor: | 12 MB |
| Channel Qty: | 7 |
| Chipset Type: | Intel C256 |
| Clock Speed: | 2.9 GHz |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, BSMI, GS, ICES-003, CB, CCC, RoHS, WEEE, KC, VCCI Class A, JIS C 61000-3-2, EAC, RCM, NMB-003 Class A, ErP Lot 9, NRTLc/us |
| Configuration Features: | 1 x 16 GB |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 61.2 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| Dimensions & Weight Details: | 48.26 cm - 61.2 cm - 4.3 cm - with front bezel |
| Effective Memory Speed: | 3200 MHz |
| Efficiency: | 96% Titanium |
| Embedded Security: | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Ethernet Controller: | Intel I210 |
| Ethernet Ports: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Features: | PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Front Accessible Bays Qty: | 1 |
| Height: | 4.3 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 85% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rack mounting kit, power supply dummy |
| Installed Qty: | 16 GB / 128 GB (max) |
| Installed Size: | 12 MB |
| Interfaces: | 2 x USB 2.0 (2 rear) ¦ 4 x USB 3.2 Gen 1 (2 front, 2 rear) ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (1 front) ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x VGA - DB-15 ¦ 1 x management (Gigabit Ethernet) - RJ-45 |
| Internal Bays Qty: | 4 |
| Localisation: | Region: Europe |
| Manufacturer: | Fujitsu |
| Max CPU Qty: | 1 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Max Turbo Speed: | 4.8 GHz |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 6-core |
| OS Certified: | Red Hat Enterprise Linux 8.0, Microsoft Windows Server 2019 Essentials, Microsoft Windows Server 2019 Standard, Microsoft Windows Server 2019 Datacenter, SUSE Linux Enterprise Server 15, Microsoft Windows Server 2022 Datacenter, Microsoft Windows Server 2 |
| OS Provided: | No operating system |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| Rated Memory Speed: | 3200 MHz |
| Remote Management Controller: | Integrated Remote Management Controller (iRMC S6) |
| Server Scalability: | 1-way |
| Slots: | 2 (total) / 2 (free) x PCIe 4.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x4 - low-profile |
| Software: | iRMC S6 eLCM activation licence |
| Sound Emission: | 26 dBA |
| Technology: | DDR4 SDRAM - ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Width: | 43.54 cm |
| GPSR - economic actor: | Fujitsu, Deutschland, Mies-van-der-Rohe-Straße 8, München, 80807, cic @ fujitsu.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fujitsu, Deutschland, Mies-van-der-Rohe-Straße 8, München, 80807, cic @ fujitsu.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fujitsu, Deutschland, Mies-van-der-Rohe-Straße 8, München, 80807, cic @ fujitsu.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Bays: | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" ¦ 4 (total) / 4 (free) x internal 2.5" ¦ 2 (total) / 2 (free) x internal M.2 ¦ 1 (total) / 1 (free) x external 5.25" (9.5mm height) |
|---|---|
| Built-in Devices: | 5 x fans, status LED |
| CPU: | Intel Xeon E-2336 |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cables Included: | No power cord is included |
| Cache Per Processor: | 12 MB |
| Channel Qty: | 7 |
| Chipset Type: | Intel C256 |
| Clock Speed: | 2.9 GHz |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, BSMI, GS, ICES-003, CB, CCC, RoHS, WEEE, KC, VCCI Class A, JIS C 61000-3-2, EAC, RCM, NMB-003 Class A, ErP Lot 9, NRTLc/us |
| Configuration Features: | 1 x 16 GB |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 61.2 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| Dimensions & Weight Details: | 48.26 cm - 61.2 cm - 4.3 cm - with front bezel |
| Effective Memory Speed: | 3200 MHz |
| Efficiency: | 96% Titanium |
| Embedded Security: | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Ethernet Controller: | Intel I210 |
| Ethernet Ports: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Features: | PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Front Accessible Bays Qty: | 1 |
| Height: | 4.3 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 85% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Rack mounting kit, power supply dummy |
| Installed Qty: | 16 GB / 128 GB (max) |
| Installed Size: | 12 MB |
| Interfaces: | 2 x USB 2.0 (2 rear) ¦ 4 x USB 3.2 Gen 1 (2 front, 2 rear) ¦ 1 x USB-C 3.2 Gen 2 (1 front) ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x VGA - DB-15 ¦ 1 x management (Gigabit Ethernet) - RJ-45 |
| Internal Bays Qty: | 4 |
| Localisation: | Region: Europe |
| Manufacturer: | Fujitsu |
| Max CPU Qty: | 1 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 1 |
| Max Turbo Speed: | 4.8 GHz |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 6-core |
| OS Certified: | Red Hat Enterprise Linux 8.0, Microsoft Windows Server 2019 Essentials, Microsoft Windows Server 2019 Standard, Microsoft Windows Server 2019 Datacenter, SUSE Linux Enterprise Server 15, Microsoft Windows Server 2022 Datacenter, Microsoft Windows Server 2 |
| OS Provided: | No operating system |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| Rated Memory Speed: | 3200 MHz |
| Remote Management Controller: | Integrated Remote Management Controller (iRMC S6) |
| Server Scalability: | 1-way |
| Slots: | 2 (total) / 2 (free) x PCIe 4.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x4 - low-profile |
| Software: | iRMC S6 eLCM activation licence |
| Sound Emission: | 26 dBA |
| Technology: | DDR4 SDRAM - ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Width: | 43.54 cm |
| GPSR - economic actor: | Fujitsu, Deutschland, Mies-van-der-Rohe-Straße 8, München, 80807, cic @ fujitsu.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Fujitsu, Deutschland, Mies-van-der-Rohe-Straße 8, München, 80807, cic @ fujitsu.com |
| GPSR - EU responsible person: | Fujitsu, Deutschland, Mies-van-der-Rohe-Straße 8, München, 80807, cic @ fujitsu.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: