Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Bays: | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| CPU: | Intel Xeon Silver 4208 |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 11 MB |
| Channel Qty: | 14 |
| Chipset Type: | Intel C622 |
| Clock Speed: | 2.1 GHz |
| Compliant Standards: | WEEE, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, ACPI 6.1 |
| Configuration Features: | 1 x 16 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 61.49 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| ENERGY STAR Version: | 2.1 |
| Effective Memory Speed: | 2400 MHz |
| Efficiency: | 94% |
| Ethernet Ports: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Height: | 4.29 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | HPE Easy Install Rails, 3 x system fans |
| Installed Qty: | 1 |
| Installed Size: | L3 Cache - 11 MB |
| Interfaces: | 1 x VGA ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 ¦ 4 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 1 internal) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 3.2 GHz |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 8-core |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| Rated Memory Speed: | 2933 MHz |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 5 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, IPMI 2.0 |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x microSD Card (internal) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - half-length, full-height |
| Sound Emission: | 27.8 dBA |
| Storage Controller Name: | HPE Smart Array S100i |
| Technology: | DDR4 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 10.97 kg |
| Width: | 43.46 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Bays: | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| CPU: | Intel Xeon Silver 4208 |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 11 MB |
| Channel Qty: | 14 |
| Chipset Type: | Intel C622 |
| Clock Speed: | 2.1 GHz |
| Compliant Standards: | WEEE, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, ACPI 6.1 |
| Configuration Features: | 1 x 16 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 61.49 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| ENERGY STAR Version: | 2.1 |
| Effective Memory Speed: | 2400 MHz |
| Efficiency: | 94% |
| Ethernet Ports: | 2 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Height: | 4.29 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | HPE Easy Install Rails, 3 x system fans |
| Installed Qty: | 1 |
| Installed Size: | L3 Cache - 11 MB |
| Interfaces: | 1 x VGA ¦ 2 x LAN (Gigabit Ethernet) ¦ 1 x HPE iLO ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 ¦ 4 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 1 internal) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 3.2 GHz |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 8-core |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| Rated Memory Speed: | 2933 MHz |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 5 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, IPMI 2.0 |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x microSD Card (internal) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - half-length, full-height |
| Sound Emission: | 27.8 dBA |
| Storage Controller Name: | HPE Smart Array S100i |
| Technology: | DDR4 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 10.97 kg |
| Width: | 43.46 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: