Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Bays: | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap 3.5" |
| CPU: | No CPU |
| CPU Socket: | Socket P |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cables Included: | Serial ATA cable (4 pcs.) ¦ SGPIO cable |
| Channel Qty: | 10 |
| Chipset Type: | Intel C622 |
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 65 cm |
| Device Type: | Power supply |
| Ethernet Controller: | Intel X772, X557 |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | ACPI support, KVM over IP support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Graphics Processor: | ASPEED AST2500 |
| Height: | 4.3 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 4 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | CPU Heatsink, 2 x riser cards |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 ¦ 1 x VGA ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 1 x serial |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max CPU Qty: | 1 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| OS Provided: | No operating system |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| RAM Supported: | 768 GB 3DS Load-Reduced - ECC ¦ 192 GB registered - ECC |
| Remote Management Protocol: | IPMI 2.0 |
| Server Scalability: | 1-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x CPU ¦ 6 (total) / 6 (free) x DIMM 288-pin ¦ 2 (total) / 2 (free) x PCIe 3.0 x16 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x M.2 Card |
| Technology: | DDR4 SDRAM - ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 10.89 kg |
| Width: | 43.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Platinum |
|---|---|
| Bays: | 4 (total) / 4 (free) x hot-swap 3.5" |
| CPU: | No CPU |
| CPU Socket: | Socket P |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cables Included: | Serial ATA cable (4 pcs.) ¦ SGPIO cable |
| Channel Qty: | 10 |
| Chipset Type: | Intel C622 |
| Colour: | Black |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 65 cm |
| Device Type: | Power supply |
| Ethernet Controller: | Intel X772, X557 |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | ACPI support, KVM over IP support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Graphics Processor: | ASPEED AST2500 |
| Height: | 4.3 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 4 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | CPU Heatsink, 2 x riser cards |
| Installed Qty: | 2 |
| Interfaces: | 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 1 x management - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.0 ¦ 1 x VGA ¦ 2 x USB 2.0 ¦ 1 x serial |
| Manufacturer: | Supermicro |
| Max CPU Qty: | 1 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| OS Provided: | No operating system |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 10 |
| RAM Supported: | 768 GB 3DS Load-Reduced - ECC ¦ 192 GB registered - ECC |
| Remote Management Protocol: | IPMI 2.0 |
| Server Scalability: | 1-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x CPU ¦ 6 (total) / 6 (free) x DIMM 288-pin ¦ 2 (total) / 2 (free) x PCIe 3.0 x16 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x M.2 Card |
| Technology: | DDR4 SDRAM - ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 10.89 kg |
| Width: | 43.7 cm |
| GPSR - economic actor: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
| GPSR - EU responsible person: | Super Micro , Niederlande, Het Sterrenbeeld 28, s-Hertogenbosch, 5215 ML, Sales_Europe @ supermicro.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: