HPE 418408-B21
HPE StorageWorks Modular Smart Array 60 - storage enclosure - 12 bays (SATA-150 / SAS)
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Built-in Devices: | Led panel |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| Cables Included: | 1 x SAS cable - 50 cm |
| Capacity: | |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Depth: | 59 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 G6, DL120 G6 Base, DL120 G6 Performance, DL160 G6, DL165 G5 Special Server, DL165 G6, DL170h G6, DL180 G5 Special Server, DL180 G6, DL180 G6 Special Server, DL185 G5 Special Server, DL320 G5p, DL320 G6, DL320 G6 Entry, DL320 G6 High Eff |
| Device Type: | Storage enclosure |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 2U |
| Expansion Bays: | 12 (total) / 12 (free) x hot-swap - 3.5" x 1/3H |
| Height: | 8.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Devices / Modules Qty: | |
| Interfaces: | 1 x SAS (input) ¦ 1 x SAS (output) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Capacity: | 6 TB |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Power Device: | 2 x internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Supported Devices / Modules Qty: | 12 |
| Supported Drives: | SATA-150 / SAS |
| Type: | HDD - hot-swap |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V - 50/60 Hz |
| Weight: | 15.4 kg |
| Width: | 44.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage Accessoires International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage Accessoires International.pdf |
| Built-in Devices: | Led panel |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| Cables Included: | 1 x SAS cable - 50 cm |
| Capacity: | |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Depth: | 59 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 G6, DL120 G6 Base, DL120 G6 Performance, DL160 G6, DL165 G5 Special Server, DL165 G6, DL170h G6, DL180 G5 Special Server, DL180 G6, DL180 G6 Special Server, DL185 G5 Special Server, DL320 G5p, DL320 G6, DL320 G6 Entry, DL320 G6 High Eff |
| Device Type: | Storage enclosure |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 2U |
| Expansion Bays: | 12 (total) / 12 (free) x hot-swap - 3.5" x 1/3H |
| Height: | 8.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Installed Devices / Modules Qty: | |
| Interfaces: | 1 x SAS (input) ¦ 1 x SAS (output) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Capacity: | 6 TB |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Power Device: | 2 x internal power supply - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Supported Devices / Modules Qty: | 12 |
| Supported Drives: | SATA-150 / SAS |
| Type: | HDD - hot-swap |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V - 50/60 Hz |
| Weight: | 15.4 kg |
| Width: | 44.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: