Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Average Seek / Access Time: | 50 sec |
|---|---|
| Buffer Size: | 16 MB |
| Capacity: | 80 GB (native) / 160 GB (compressed) |
| Compliant Standards: | TUV, VCCI, C-Tick, BSMI, EN 60950, RRL, IEC 60950, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, FCC |
| Data Transfer Rate (compressed): | 13.8 MBps (49.3 GBph) |
| Data Transfer Rate (native): | 6.9 MBps |
| Depth: | 64.1 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 G6, DL120 G6 Base, DL120 G6 Performance, DL140 G3, DL160 G5, DL160se G6, DL180 G5 Special Server, DL185 G5 Special Server, DL320 G5p, DL320 G6, DL320 G6 Entry, DL320 G6 High Efficiency, DL320 G6 Performance, DL360 G5 Performance, DL365 |
| Device Type: | Tape drive - DAT |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% |
| Included Accessories: | Cleaning cartridge |
| Installed Qty: | 1 |
| Interface Type: | USB 2.0 |
| Interfaces: | 2 x USB 2.0 |
| MTBF: | 125,000 hour(s) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Drives: | 2 |
| Media Included Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| OS Required: | Linux, Microsoft Windows |
| Power Consumption Operational: | 140 Watt |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Recording Standard: | DAT 160 |
| Software Included: | HP StorageWorks Library and Tape Tools, HP StorageWorks Data Protector Express Single Server |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | DDS-4, DAT-72, DAT-160 |
| Type: | Power supply |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.1 kg |
| Width: | 42.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Average Seek / Access Time: | 50 sec |
|---|---|
| Buffer Size: | 16 MB |
| Capacity: | 80 GB (native) / 160 GB (compressed) |
| Compliant Standards: | TUV, VCCI, C-Tick, BSMI, EN 60950, RRL, IEC 60950, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, FCC |
| Data Transfer Rate (compressed): | 13.8 MBps (49.3 GBph) |
| Data Transfer Rate (native): | 6.9 MBps |
| Depth: | 64.1 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL120 G6, DL120 G6 Base, DL120 G6 Performance, DL140 G3, DL160 G5, DL160se G6, DL180 G5 Special Server, DL185 G5 Special Server, DL320 G5p, DL320 G6, DL320 G6 Entry, DL320 G6 High Efficiency, DL320 G6 Performance, DL360 G5 Performance, DL365 |
| Device Type: | Tape drive - DAT |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Height: | 4.3 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% |
| Included Accessories: | Cleaning cartridge |
| Installed Qty: | 1 |
| Interface Type: | USB 2.0 |
| Interfaces: | 2 x USB 2.0 |
| MTBF: | 125,000 hour(s) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Drives: | 2 |
| Media Included Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| OS Required: | Linux, Microsoft Windows |
| Power Consumption Operational: | 140 Watt |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Recording Standard: | DAT 160 |
| Software Included: | HP StorageWorks Library and Tape Tools, HP StorageWorks Data Protector Express Single Server |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | DDS-4, DAT-72, DAT-160 |
| Type: | Power supply |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.1 kg |
| Width: | 42.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: