Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Buffer Size: | 256 MB |
|---|---|
| Capacity: | 1.5 TB (native) / 3 TB (compressed) |
| Compatible Bay: | 1 x front accessible - 5.25" x 1/2H |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Data Transfer Rate (compressed): | 280 MBps (1 TBph) |
| Data Transfer Rate (native): | 140 MBps (504 GBph) |
| Device Type: | Tape library drive module - LTO Ultrium |
| Enclosure Type: | Internal |
| Interface Type: | 8Gb Fibre Channel |
| Interfaces: | 1 x 8Gb Fibre Channel |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Recording Standard: | Ultrium 4, Ultrium 5 |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | Ultrium 4, Ultrium 5 |
| Type: | LTO Ultrium - 5.25" x 1/2H |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Buffer Size: | 256 MB |
|---|---|
| Capacity: | 1.5 TB (native) / 3 TB (compressed) |
| Compatible Bay: | 1 x front accessible - 5.25" x 1/2H |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Data Transfer Rate (compressed): | 280 MBps (1 TBph) |
| Data Transfer Rate (native): | 140 MBps (504 GBph) |
| Device Type: | Tape library drive module - LTO Ultrium |
| Enclosure Type: | Internal |
| Interface Type: | 8Gb Fibre Channel |
| Interfaces: | 1 x 8Gb Fibre Channel |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Recording Standard: | Ultrium 4, Ultrium 5 |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | Ultrium 4, Ultrium 5 |
| Type: | LTO Ultrium - 5.25" x 1/2H |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Pascal Eggert is your contact person for: