Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Average Seek / Access Time: | 64 sec |
|---|---|
| Buffer Size: | 128 MB |
| Capacity: | 800 GB (native) / 1.6 TB (compressed) |
| Compliant Standards: | TUV, VCCI, C-Tick, BSMI, EN 60950, NOM, RRL, IEC 60950, CSA 22.2 No. 60950, CB, RoHS, FCC CFR47 Part 15 |
| Data Transfer Rate (compressed): | 160 MBps (576 GBph) |
| Data Transfer Rate (native): | 80 MBps (288 GBph) |
| Depth: | 64.14 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL360 G7, DL380 G7 |
| Device Type: | Tape drive - LTO Ultrium |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Height: | 4.32 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% (non-condensing) |
| Interface Type: | SAS |
| Interfaces: | 1 x SAS |
| Key Features: | Encryption |
| MTBF: | 250,000 hour(s) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Drives: | 2 |
| Media Included Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Recording Standard: | Ultrium 3, Ultrium 4 |
| Software Included: | HP Library and Tape Tools |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | Ultrium 3, Ultrium 4 |
| Type: | 1 x LTO Ultrium |
| Version: | original |
| Weight: | 8.07 kg |
| Width: | 42.88 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Average Seek / Access Time: | 64 sec |
|---|---|
| Buffer Size: | 128 MB |
| Capacity: | 800 GB (native) / 1.6 TB (compressed) |
| Compliant Standards: | TUV, VCCI, C-Tick, BSMI, EN 60950, NOM, RRL, IEC 60950, CSA 22.2 No. 60950, CB, RoHS, FCC CFR47 Part 15 |
| Data Transfer Rate (compressed): | 160 MBps (576 GBph) |
| Data Transfer Rate (native): | 80 MBps (288 GBph) |
| Depth: | 64.14 cm |
| Designed For: | HPE ProLiant DL360 G7, DL380 G7 |
| Device Type: | Tape drive - LTO Ultrium |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 1U |
| Height: | 4.32 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% (non-condensing) |
| Interface Type: | SAS |
| Interfaces: | 1 x SAS |
| Key Features: | Encryption |
| MTBF: | 250,000 hour(s) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Drives: | 2 |
| Media Included Qty: | 1 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Recording Standard: | Ultrium 3, Ultrium 4 |
| Software Included: | HP Library and Tape Tools |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | Ultrium 3, Ultrium 4 |
| Type: | 1 x LTO Ultrium |
| Version: | original |
| Weight: | 8.07 kg |
| Width: | 42.88 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: