Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Average Seek / Access Time: | 64 sec |
|---|---|
| Buffer Size: | 64 MB |
| Capacity: | 400 GB (native) / 800 GB (compressed) |
| Compatible Bay: | 1 x front accessible - 5.25" x 1/2H |
| Compliant Standards: | TUV, VCCI, C-Tick, BSMI, EN 60950, NOM, RRL, IEC 60950, CSA 22.2 No. 60950, CB, FCC CFR47 Part 15 |
| Data Transfer Rate (compressed): | 120 MBps (432 GBph) |
| Data Transfer Rate (native): | 60 MBps (216 GBph) |
| Depth: | 20.6 cm |
| Designed For: | HPE StorageWorks MSL2024 Ultrium 920, MSL4048 Ultrium 920, MSL8096 Ultrium 920 |
| Device Type: | Tape drive - LTO Ultrium |
| Enclosure Type: | Internal |
| Height: | 4.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% |
| Interface Type: | SAS |
| Interfaces: | 1 x SAS |
| MTBF: | 250,000 hour(s) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| OS Required: | IBM AIX, SunSoft Solaris, HP-UX, Novell NetWare, Red Hat Linux, Microsoft Windows, UnitedLinux |
| Recording Standard: | Ultrium 2, Ultrium 3 |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | Ultrium 2, Ultrium 3 |
| Type: | LTO Ultrium - 5.25" x 1/2H |
| Version: | original |
| Weight: | 1.5 kg |
| Width: | 14.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Average Seek / Access Time: | 64 sec |
|---|---|
| Buffer Size: | 64 MB |
| Capacity: | 400 GB (native) / 800 GB (compressed) |
| Compatible Bay: | 1 x front accessible - 5.25" x 1/2H |
| Compliant Standards: | TUV, VCCI, C-Tick, BSMI, EN 60950, NOM, RRL, IEC 60950, CSA 22.2 No. 60950, CB, FCC CFR47 Part 15 |
| Data Transfer Rate (compressed): | 120 MBps (432 GBph) |
| Data Transfer Rate (native): | 60 MBps (216 GBph) |
| Depth: | 20.6 cm |
| Designed For: | HPE StorageWorks MSL2024 Ultrium 920, MSL4048 Ultrium 920, MSL8096 Ultrium 920 |
| Device Type: | Tape drive - LTO Ultrium |
| Enclosure Type: | Internal |
| Height: | 4.1 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% |
| Interface Type: | SAS |
| Interfaces: | 1 x SAS |
| MTBF: | 250,000 hour(s) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| OS Required: | IBM AIX, SunSoft Solaris, HP-UX, Novell NetWare, Red Hat Linux, Microsoft Windows, UnitedLinux |
| Recording Standard: | Ultrium 2, Ultrium 3 |
| Software Included: | Drivers & Utilities |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | Ultrium 2, Ultrium 3 |
| Type: | LTO Ultrium - 5.25" x 1/2H |
| Version: | original |
| Weight: | 1.5 kg |
| Width: | 14.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: