HPE P56964-421
HPE ProLiant DL380 Gen10 5218R 2.1GHz 20-core 1P 32GB-R MR416i-p NC 8SFF BC 800W PS Server
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Titanium |
|---|---|
| Bays: | 1 (total) / 1 (free) x external Universal Media Bay ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 4 GB |
| Built-in Devices: | Led panel |
| CPU: | Intel Xeon Gold 5218R |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Socket: | FCLGA3647 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 27.5 MB |
| Channel Qty: | 16 |
| Chipset Type: | Intel C621 |
| Clock Speed: | 2.1 GHz |
| Compliant Standards: | AES, FIPS 140-2, WEEE, Triple DES, TLS v1.2, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, Redfish API, UEFI, ACPI 6.3, SMBIOS 3.2 |
| Configuration Features: | 1 x 32 GB |
| Controller Interface Type: | Serial ATA-600 / SAS 3.0 / PCI Express (NVMe) |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 67.94 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| ENERGY STAR Version: | 3.0 |
| Effective Memory Speed: | 2400 MHz |
| Ethernet Controller: | Broadcom BCM57414 |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Height: | 8.73 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 4 standard fans, cable management arm, CPU standard heatsink, SFF Easy install rails, HPE Smart Storage Battery |
| Installed Qty: | 1 |
| Installed Size: | L3 Cache - 27.5 MB |
| Interfaces: | 1 x HPE iLO - Type A (1 in front) ¦ 5 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 2 internal) ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 (1 rear) ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) (SFP+) (2 rear) ¦ 1 x VGA (1 rear) |
| Localisation: | Region: EMEA |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 4 GHz |
| Memory Specification Compliance: | PC4-23466 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 20-core |
| OS Certified: | Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2019, VMware vSphere 6.5 (ESXi), VMware vSphere 6.5 (ESXi) Update 1, VMware vSphere 6.5 (ESXi) Update 2, VMware vSphere 6.5 (ESXi) Upd |
| OS Provided: | No operating system |
| Power Provided: | 800 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor Main Features: | Intel Turbo Boost Technology 2, Hyper-Threading Technology |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 2U |
| RAM Supported: | 3 TB Load-Reduced ¦ 1.54 TB registered ¦ 192 GB Non-Volatile ¦ 6 TB - HPE Persistent Memory - Optane DC Persistent |
| Rated Memory Speed: | 2933 MHz |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 5 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 0 (free) x FlexibleLOM ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 0 (free) x PCIe 3.0 x8 - half-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x mi |
| Software: | HPE Server UEFI |
| Storage Controller Name: | Broadcom MegaRAID MR416i-p |
| Technology: | DDR4 SDRAM - ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 16 MB |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 18.14 kg |
| Width: | 44.54 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| 80 PLUS Certification: | 80 PLUS Titanium |
|---|---|
| Bays: | 1 (total) / 1 (free) x external Universal Media Bay ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
| Buffer Size: | 4 GB |
| Built-in Devices: | Led panel |
| CPU: | Intel Xeon Gold 5218R |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Socket: | FCLGA3647 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 27.5 MB |
| Channel Qty: | 16 |
| Chipset Type: | Intel C621 |
| Clock Speed: | 2.1 GHz |
| Compliant Standards: | AES, FIPS 140-2, WEEE, Triple DES, TLS v1.2, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, Redfish API, UEFI, ACPI 6.3, SMBIOS 3.2 |
| Configuration Features: | 1 x 32 GB |
| Controller Interface Type: | Serial ATA-600 / SAS 3.0 / PCI Express (NVMe) |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 67.94 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| ENERGY STAR Version: | 3.0 |
| Effective Memory Speed: | 2400 MHz |
| Ethernet Controller: | Broadcom BCM57414 |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Height: | 8.73 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 4 standard fans, cable management arm, CPU standard heatsink, SFF Easy install rails, HPE Smart Storage Battery |
| Installed Qty: | 1 |
| Installed Size: | L3 Cache - 27.5 MB |
| Interfaces: | 1 x HPE iLO - Type A (1 in front) ¦ 5 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 2 internal) ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 (1 rear) ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) (SFP+) (2 rear) ¦ 1 x VGA (1 rear) |
| Localisation: | Region: EMEA |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 4 GHz |
| Memory Specification Compliance: | PC4-23466 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 20-core |
| OS Certified: | Microsoft Windows Server 2012, Microsoft Windows Server 2012 R2, Microsoft Windows Server 2016, Microsoft Windows Server 2019, VMware vSphere 6.5 (ESXi), VMware vSphere 6.5 (ESXi) Update 1, VMware vSphere 6.5 (ESXi) Update 2, VMware vSphere 6.5 (ESXi) Upd |
| OS Provided: | No operating system |
| Power Provided: | 800 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor Main Features: | Intel Turbo Boost Technology 2, Hyper-Threading Technology |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 2U |
| RAM Supported: | 3 TB Load-Reduced ¦ 1.54 TB registered ¦ 192 GB Non-Volatile ¦ 6 TB - HPE Persistent Memory - Optane DC Persistent |
| Rated Memory Speed: | 2933 MHz |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 5 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 0 (free) x FlexibleLOM ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - full-length, full-height ¦ 1 (total) / 0 (free) x PCIe 3.0 x8 - half-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x mi |
| Software: | HPE Server UEFI |
| Storage Controller Name: | Broadcom MegaRAID MR416i-p |
| Technology: | DDR4 SDRAM - ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 16 MB |
| Voltage Required: | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 18.14 kg |
| Width: | 44.54 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: