Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Buffer Size: | 128 MB |
|---|---|
| Capacity: | 400 GB (native) / 800 GB (compressed) |
| Data Transfer Rate (native): | 80 MBps |
| Depth: | 45.5 cm |
| Designed For: | IBM 3584 Model D32, 3584 Model D32 Expansion Frame, 3584 Model D52, 3584 Model D53, 3584 Model L32, 3584 Model L52, 3584 Model L53 |
| Device Type: | Tape drive - LTO Ultrium |
| Enclosure Type: | External |
| Height: | 8.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% |
| Interface Type: | 4Gb Fibre Channel |
| Interfaces: | 1 x 4Gb Fibre Channel |
| Manufacturer: | IBM |
| Max Operating Temperature: | 38 °C |
| Min Operating Temperature: | 16 °C |
| Recording Standard: | Ultrium 2, Ultrium 3 |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | Ultrium 2, Ultrium 3 |
| Type: | LTO Ultrium |
| Version: | original |
| Weight: | 5.1 kg |
| Width: | 18.6 cm |
| GPSR - economic actor: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| GPSR - EU responsible person: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Buffer Size: | 128 MB |
|---|---|
| Capacity: | 400 GB (native) / 800 GB (compressed) |
| Data Transfer Rate (native): | 80 MBps |
| Depth: | 45.5 cm |
| Designed For: | IBM 3584 Model D32, 3584 Model D32 Expansion Frame, 3584 Model D52, 3584 Model D53, 3584 Model L32, 3584 Model L52, 3584 Model L53 |
| Device Type: | Tape drive - LTO Ultrium |
| Enclosure Type: | External |
| Height: | 8.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 20 - 80% |
| Interface Type: | 4Gb Fibre Channel |
| Interfaces: | 1 x 4Gb Fibre Channel |
| Manufacturer: | IBM |
| Max Operating Temperature: | 38 °C |
| Min Operating Temperature: | 16 °C |
| Recording Standard: | Ultrium 2, Ultrium 3 |
| Supported Tape Cartridges (Read and Write): | Ultrium 2, Ultrium 3 |
| Type: | LTO Ultrium |
| Version: | original |
| Weight: | 5.1 kg |
| Width: | 18.6 cm |
| GPSR - economic actor: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
| GPSR - EU responsible person: | IBM, Deutschland, Schönaicher Str. 220, Böblingen, 71032, halloibm @ de.ibm.com |
Michael Holste is your contact person for: