Aruba 741153-B21
HPE 400GB Solid State Drive (SSD) SAS interface, SFF 2.5-inch, 12Gb/sec transfer rate, High Endurance (HE), enterprise mainstream (EM) Supports Gen7 servers only
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | 400 GB |
|---|---|
| Compatible Bay: | 2.5" SFF |
| Designed For: | HPE D2220sb Storage Blade (2.5" SFF) ¦ HPE StorageWorks Disk Enclosure D2600 (2.5" SFF), D2700 (2.5" SFF) |
| Device Type: | Solid state drive - hot-swap |
| Drive Transfer Rate: | 1.2 GBps (external) |
| Form Factor: | 2.5" SFF |
| Height: | 15 mm |
| Interface: | SAS 12Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SAS 12 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 960 MBps (read) / 585 MBps (write) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption: | 9 Watt |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Capacity: | 400 GB |
|---|---|
| Compatible Bay: | 2.5" SFF |
| Designed For: | HPE D2220sb Storage Blade (2.5" SFF) ¦ HPE StorageWorks Disk Enclosure D2600 (2.5" SFF), D2700 (2.5" SFF) |
| Device Type: | Solid state drive - hot-swap |
| Drive Transfer Rate: | 1.2 GBps (external) |
| Form Factor: | 2.5" SFF |
| Height: | 15 mm |
| Interface: | SAS 12Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SAS 12 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 960 MBps (read) / 585 MBps (write) |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Power Consumption: | 9 Watt |
| Version: | original |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: