Intel SSDSC2BX012T4
Intel Solid-State Drive DC S3610 Series - Solid state drive - encrypted - 1.2 TB - internal - 2.5in - SATA 6Gb/s - 256-bit AES
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 4KB Random Read: | 84000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 28000 IOPS |
| Capacity: | 1.2 TB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compatible with Windows 7: | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, C-Tick, BSMI, FCC Part 15 B, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, KCC, EN 60950-1 Second Edition, EN55022:2006, ICES-003 issue 4, SATA-IO, EN55024:1998, CAN/CSA-CEI/IEC CISPR 22:02 |
| Depth: | 100.45 mm |
| Device Type: | Solid state drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | Native Command Queuing (NCQ), TRIM support, High Endurance Technology (HET), Temperature Monitoring and Logging, Enhanced Power Loss Data Protection, Thermal throttling, End-to-end data protection, Windows WHCK certified, Hot-Plug Support, S.M.A.R.T. |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Height: | 7 mm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s - 7 pin Serial ATA |
| Internal Data Rate: | 550 MBps (read) / 500 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Intel |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| NAND Flash Memory Type: | 20nm multi-level cell (MLC) |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2008 Enterprise SP2, SuSE Linux Enterprise Server 10, Microsoft Windows Server 2003 R2 Enterprise x64 Edition SP2, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP1, Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft |
| Power Consumption: | 6.4 Watt (active) ¦ 0.6 Watt (idle) |
| SSD Endurance: | 8.6 PB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1000 g @ 0.5 ms |
| Shock Tolerance (operating): | 1000 g @ 0.5 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 3.13 g @ 5-800 Hz |
| Vibration Tolerance (operating): | 2.17 g @ 5-700 Hz |
| Weight: | 94 g |
| Width: | 69.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| 4KB Random Read: | 84000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 28000 IOPS |
| Capacity: | 1.2 TB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compatible with Windows 7: | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, C-Tick, BSMI, FCC Part 15 B, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, KCC, EN 60950-1 Second Edition, EN55022:2006, ICES-003 issue 4, SATA-IO, EN55024:1998, CAN/CSA-CEI/IEC CISPR 22:02 |
| Depth: | 100.45 mm |
| Device Type: | Solid state drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | Native Command Queuing (NCQ), TRIM support, High Endurance Technology (HET), Temperature Monitoring and Logging, Enhanced Power Loss Data Protection, Thermal throttling, End-to-end data protection, Windows WHCK certified, Hot-Plug Support, S.M.A.R.T. |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Height: | 7 mm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s - 7 pin Serial ATA |
| Internal Data Rate: | 550 MBps (read) / 500 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Intel |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| NAND Flash Memory Type: | 20nm multi-level cell (MLC) |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2008 Enterprise SP2, SuSE Linux Enterprise Server 10, Microsoft Windows Server 2003 R2 Enterprise x64 Edition SP2, SuSE Linux Enterprise Server 11 SP1, Microsoft Windows Server 2008 R2 SP1, Microsoft Windows Server 2012, Microsoft |
| Power Consumption: | 6.4 Watt (active) ¦ 0.6 Watt (idle) |
| SSD Endurance: | 8.6 PB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1000 g @ 0.5 ms |
| Shock Tolerance (operating): | 1000 g @ 0.5 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 3.13 g @ 5-800 Hz |
| Vibration Tolerance (operating): | 2.17 g @ 5-700 Hz |
| Weight: | 94 g |
| Width: | 69.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: