Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 4KB Random Read: | 97000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 32000 IOPS |
| Average Latency: | 36 ?s |
| Capacity: | 3.84 TB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Device Type: | Solid state drive - internal |
| Drive Writes Per Day (DWPD): | 2 |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | Temperature Monitoring and Logging, Enhanced Power Loss Data Protection, End-to-end data protection, 3D NAND Technology |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Height: | 7 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 560 MBps (read) / 510 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Intel |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| NAND Flash Memory Type: | 3D triple-level cell (TLC) |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| Power Consumption: | 3.6 Watt (active) ¦ 1.1 Watt (idle) |
| SSD Endurance: | 13.1 PB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1000 g @ 0.5 ms |
| Shock Tolerance (operating): | 1000 g @ 0.5 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 3.13 g |
| Vibration Tolerance (operating): | 2.17 g |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| 4KB Random Read: | 97000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 32000 IOPS |
| Average Latency: | 36 ?s |
| Capacity: | 3.84 TB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Device Type: | Solid state drive - internal |
| Drive Writes Per Day (DWPD): | 2 |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | Temperature Monitoring and Logging, Enhanced Power Loss Data Protection, End-to-end data protection, 3D NAND Technology |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Height: | 7 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 560 MBps (read) / 510 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Intel |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| NAND Flash Memory Type: | 3D triple-level cell (TLC) |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| Power Consumption: | 3.6 Watt (active) ¦ 1.1 Watt (idle) |
| SSD Endurance: | 13.1 PB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1000 g @ 0.5 ms |
| Shock Tolerance (operating): | 1000 g @ 0.5 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 3.13 g |
| Vibration Tolerance (operating): | 2.17 g |
| GPSR - economic actor: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
| GPSR - EU responsible person: | Intel, Deutschland, Am Campeon 10, Neubiberg, 85579, info.de @ intel.com |
Carsten Schmidt is your contact person for: