Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 4KB Random Read: | 197000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 60000 IOPS |
| Capacity: | 1.6 TB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compliant Standards: | UL, TUV, VCCI, C-Tick, BSMI, CB, IC, FCC, RoHS, KCC |
| Depth: | 100 mm |
| Designed For: | Lenovo ThinkAgile HX3321 Certified Node 7Y89 (2.5") ¦ Lenovo ThinkAgile HX3520-G Appliance (2.5") ¦ Lenovo ThinkAgile HX3721 Certified Node 7Y88 (2.5") ¦ Lenovo ThinkAgile HX7520 Appliance 7X84 (2.5") ¦ Lenovo ThinkAgile HX7820 Appliance 7Y95 (2.5") ¦ Len |
| Device Type: | Solid state drive - hot-swap |
| Drive Transfer Rate: | 1.2 GBps (external) |
| Drive Writes Per Day (DWPD): | 3 |
| Features: | Tagged Command Queuing (TCQ), advanced power loss data management, Dual Port, End-to-end data protection, S.M.A.R.T. |
| Form Factor: | 2.5" |
| Height: | 15 mm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface: | SAS 12Gb/s |
| Interfaces: | 2 x SAS 12 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 940 MBps (read) / 830 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2008 R2, SuSE Linux Enterprise Server 11 for x86/AMD64/Intel EM64T, Red Hat Linux Enterprise Server 5, Red Hat Linux Enterprise Server 5 x64 Edition, Red Hat Linux Enterprise Server 6 x64 Edition, Red Hat Linux Enterprise Server 6 |
| Power Consumption: | 9 Watt (read) ¦ 9 Watt (write) |
| SSD Endurance: | 8760 TB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1500 g @ 0.5 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 20 g @ 10-2000 Hz |
| Weight: | 140 g |
| Width: | 70 mm |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| 4KB Random Read: | 197000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 60000 IOPS |
| Capacity: | 1.6 TB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compliant Standards: | UL, TUV, VCCI, C-Tick, BSMI, CB, IC, FCC, RoHS, KCC |
| Depth: | 100 mm |
| Designed For: | Lenovo ThinkAgile HX3321 Certified Node 7Y89 (2.5") ¦ Lenovo ThinkAgile HX3520-G Appliance (2.5") ¦ Lenovo ThinkAgile HX3721 Certified Node 7Y88 (2.5") ¦ Lenovo ThinkAgile HX7520 Appliance 7X84 (2.5") ¦ Lenovo ThinkAgile HX7820 Appliance 7Y95 (2.5") ¦ Len |
| Device Type: | Solid state drive - hot-swap |
| Drive Transfer Rate: | 1.2 GBps (external) |
| Drive Writes Per Day (DWPD): | 3 |
| Features: | Tagged Command Queuing (TCQ), advanced power loss data management, Dual Port, End-to-end data protection, S.M.A.R.T. |
| Form Factor: | 2.5" |
| Height: | 15 mm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface: | SAS 12Gb/s |
| Interfaces: | 2 x SAS 12 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 940 MBps (read) / 830 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| OS Required: | Microsoft Windows Server 2008 R2, SuSE Linux Enterprise Server 11 for x86/AMD64/Intel EM64T, Red Hat Linux Enterprise Server 5, Red Hat Linux Enterprise Server 5 x64 Edition, Red Hat Linux Enterprise Server 6 x64 Edition, Red Hat Linux Enterprise Server 6 |
| Power Consumption: | 9 Watt (read) ¦ 9 Watt (write) |
| SSD Endurance: | 8760 TB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1500 g @ 0.5 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 20 g @ 10-2000 Hz |
| Weight: | 140 g |
| Width: | 70 mm |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
Michael Holste is your contact person for: