Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 4KB Random Read: | 93000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 74000 IOPS |
| Average Latency: | 500 ?s |
| Capacity: | 480 GB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compliant Standards: | TUV, RRL, IC, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, KCC, BSMI CNS 13438, FCC CFR47 Part 15 B, RCM, WEEE 2002/96/EC, IEC60950/EN60950, EN 55032 Class B, KCC KN32 Class B, AS/NZS CISPR32 Class B, KCC KN35 Class B, Micron Green Standard, VCCI 2015.04 Class B, ICE |
| Designed For: | Lenovo ThinkAgile VX 2U Certified Node (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SD530 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SN550 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SN850 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR530 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR550 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR570 (2.5") ¦ Len |
| Device Type: | Solid state drive - hot-swap |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Drive Writes Per Day (DWPD): | 5 |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | 3D NAND Technology, S.M.A.R.T. |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 540 MBps (read) / 460 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| NAND Flash Memory Type: | 3D triple-level cell (TLC) |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| Power Consumption: | 4.5 Watt (typical) |
| SSD Endurance: | 4400 TB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1500 g @ 0.5 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 3.13 g @ 5-800 Hz |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| 4KB Random Read: | 93000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 74000 IOPS |
| Average Latency: | 500 ?s |
| Capacity: | 480 GB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compliant Standards: | TUV, RRL, IC, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, KCC, BSMI CNS 13438, FCC CFR47 Part 15 B, RCM, WEEE 2002/96/EC, IEC60950/EN60950, EN 55032 Class B, KCC KN32 Class B, AS/NZS CISPR32 Class B, KCC KN35 Class B, Micron Green Standard, VCCI 2015.04 Class B, ICE |
| Designed For: | Lenovo ThinkAgile VX 2U Certified Node (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SD530 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SN550 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SN850 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR530 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR550 (2.5") ¦ Lenovo ThinkSystem SR570 (2.5") ¦ Len |
| Device Type: | Solid state drive - hot-swap |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Drive Writes Per Day (DWPD): | 5 |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | 3D NAND Technology, S.M.A.R.T. |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 540 MBps (read) / 460 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Lenovo |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| NAND Flash Memory Type: | 3D triple-level cell (TLC) |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| Power Consumption: | 4.5 Watt (typical) |
| SSD Endurance: | 4400 TB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1500 g @ 0.5 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 3.13 g @ 5-800 Hz |
| GPSR - economic actor: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
| GPSR - EU responsible person: | Lenovo, Deutschland, Meitnerstr.9, Stuttgart, 70563, Fragen_DE @ lenovo.com |
Michael Holste is your contact person for: