Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 4KB Random Read: | 11000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 35000 IOPS |
| Buffer Size: | 8 GB |
| Capacity: | 8 TB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Depth: | 100 mm |
| Device Type: | Solid state drive - internal |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | TRIM support, Garbage Collection technology, sleep mode, Worldwide Name (WWN), TurboWrite Technology, Low Power DDR4 SDRAM Cache, Samsung MKX Controller, Samsung V-NAND 4bit MLC Technology, 1 GB Low Power DDR4 SDRAM Cache, S.M.A.R.T., 256-bit AES, IEEE 16 |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Height: | 6.8 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s - 7 pin Serial ATA |
| Internal Data Rate: | 560 MBps (read) / 530 MBps (write) |
| MTBF: | 1,500,000 hours |
| Manufacturer: | Samsung |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Maximum 4KB Random Read: | 98000 IOPS |
| Maximum 4KB Random Write: | 88000 IOPS |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| NAND Flash Memory Type: | Multi-level cell (MLC) |
| Power Consumption: | 2.2 Watt (average) ¦ 4 Watt (maximum) ¦ 30 mW (idle) |
| SSD Endurance: | 2.88 PB |
| Software Included: | Samsung Magician Software 6.1 |
| Version: | original |
| Weight: | 57 g |
| Width: | 69.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
| GPSR - EU responsible person: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| 4KB Random Read: | 11000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 35000 IOPS |
| Buffer Size: | 8 GB |
| Capacity: | 8 TB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Depth: | 100 mm |
| Device Type: | Solid state drive - internal |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | TRIM support, Garbage Collection technology, sleep mode, Worldwide Name (WWN), TurboWrite Technology, Low Power DDR4 SDRAM Cache, Samsung MKX Controller, Samsung V-NAND 4bit MLC Technology, 1 GB Low Power DDR4 SDRAM Cache, S.M.A.R.T., 256-bit AES, IEEE 16 |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Height: | 6.8 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s - 7 pin Serial ATA |
| Internal Data Rate: | 560 MBps (read) / 530 MBps (write) |
| MTBF: | 1,500,000 hours |
| Manufacturer: | Samsung |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Maximum 4KB Random Read: | 98000 IOPS |
| Maximum 4KB Random Write: | 88000 IOPS |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| NAND Flash Memory Type: | Multi-level cell (MLC) |
| Power Consumption: | 2.2 Watt (average) ¦ 4 Watt (maximum) ¦ 30 mW (idle) |
| SSD Endurance: | 2.88 PB |
| Software Included: | Samsung Magician Software 6.1 |
| Version: | original |
| Weight: | 57 g |
| Width: | 69.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
| GPSR - EU responsible person: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
Samin Delikhoun is your contact person for: