Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 4KB Random Read: | 98000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 25000 IOPS |
| Average Latency: | 40 μs |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Capacity: | 960 GB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Data Transfer Rate Details: | Serial ATA: 600 MB/s |
| Depth: | 100.2 mm |
| Device Type: | Solid state drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Drive Writes Per Day (DWPD): | 1.3 |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | Native Command Queuing (NCQ), TRIM support, Power Disable Pin (Pin3) |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Height: | 6.8 mm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 550 MBps (read) / 520 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Samsung |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| NAND Flash Memory Type: | 3D triple-level cell (TLC) |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| Power Consumption: | 2.3 Watt (read) ¦ 3.1 Watt (write) ¦ 1.3 Watt (idle) |
| SSD Endurance: | 1366 TB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1500 g @ 0.5 ms half-sine |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 20 g @ 20-2000 Hz |
| Weight: | 70 g |
| Width: | 69.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
| GPSR - EU responsible person: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| 4KB Random Read: | 98000 IOPS |
|---|---|
| 4KB Random Write: | 25000 IOPS |
| Average Latency: | 40 μs |
| Bytes per Sector: | 512 |
| Capacity: | 960 GB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Data Transfer Rate Details: | Serial ATA: 600 MB/s |
| Depth: | 100.2 mm |
| Device Type: | Solid state drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Drive Writes Per Day (DWPD): | 1.3 |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | Native Command Queuing (NCQ), TRIM support, Power Disable Pin (Pin3) |
| Form Factor: | 2.5" |
| Hardware Encryption: | Yes |
| Height: | 6.8 mm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 550 MBps (read) / 520 MBps (write) |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Samsung |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| NAND Flash Memory Type: | 3D triple-level cell (TLC) |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^17 |
| Power Consumption: | 2.3 Watt (read) ¦ 3.1 Watt (write) ¦ 1.3 Watt (idle) |
| SSD Endurance: | 1366 TB |
| Shock Tolerance (non-operating): | 1500 g @ 0.5 ms half-sine |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 20 g @ 20-2000 Hz |
| Weight: | 70 g |
| Width: | 69.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
| GPSR - EU responsible person: | Samsung, Deutschland, Am Kronberger Hang 6, Schwalbach, 65824, pay @ samsung.de |
Samin Delikhoun is your contact person for: