Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Buffer Size: | 64 MB |
|---|---|
| Bytes per Sector: | 4096 |
| Capacity: | 1 TB |
| Compatible Bay: | 3.5" x 1/4H |
| Compatible with Windows 7: | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Depth: | 146.99 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Features: | Native Command Queuing (NCQ), Perpendicular Magnetic Recording (PMR), Seagate OptiCache technology, Seagate AcuTrac technology, Seagate SmartAlign technology |
| Form Factor: | 3.5" x 1/4H |
| Height: | 20.17 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s - 7 pin Serial ATA |
| Internal Data Rate: | 210 MBps (read) / 156 MBps (write) |
| Load / Unload Cycles: | 300,000 |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^14 |
| Power Consumption: | 5.9 Watt (active) ¦ 3.36 Watt (idle) ¦ 0.63 Watt (standby) ¦ 0.63 Watt (sleep) |
| Seek Time: | 9.5 ms (max) |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
| Version: | original |
| Weight: | 400 g |
| Width: | 101.6 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Buffer Size: | 64 MB |
|---|---|
| Bytes per Sector: | 4096 |
| Capacity: | 1 TB |
| Compatible Bay: | 3.5" x 1/4H |
| Compatible with Windows 7: | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Compliant Standards: | RoHS |
| Depth: | 146.99 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Features: | Native Command Queuing (NCQ), Perpendicular Magnetic Recording (PMR), Seagate OptiCache technology, Seagate AcuTrac technology, Seagate SmartAlign technology |
| Form Factor: | 3.5" x 1/4H |
| Height: | 20.17 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s - 7 pin Serial ATA |
| Internal Data Rate: | 210 MBps (read) / 156 MBps (write) |
| Load / Unload Cycles: | 300,000 |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^14 |
| Power Consumption: | 5.9 Watt (active) ¦ 3.36 Watt (idle) ¦ 0.63 Watt (standby) ¦ 0.63 Watt (sleep) |
| Seek Time: | 9.5 ms (max) |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
| Version: | original |
| Weight: | 400 g |
| Width: | 101.6 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: