Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Average Latency: | 4.16 ms |
|---|---|
| Buffer Size: | 256 MB |
| Capacity: | 12 TB |
| Depth: | 147 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Features: | PowerChoice, Low Halogen, Super Parity, Hot-Plug Support, PowerBalance, advanced format 512e, advanced format 4Kn, Organic Solderability Preservative, Seagate Fast Format, Helium Sealed-Drive Design |
| Height: | 26.11 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 245 MBps |
| MTBF: | 2,500,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^15 |
| Power Consumption: | 5 Watt (idle) ¦ 9.5 Watt (maximum) ¦ 6 Watt (random read/write) |
| Shock Tolerance (non-operating): | 200 g @ 2 ms |
| Shock Tolerance (operating): | 50 g @ 2 ms |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 2.27 g @ 2-500 Hz |
| Weight: | 670 g |
| Width: | 101.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Average Latency: | 4.16 ms |
|---|---|
| Buffer Size: | 256 MB |
| Capacity: | 12 TB |
| Depth: | 147 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Features: | PowerChoice, Low Halogen, Super Parity, Hot-Plug Support, PowerBalance, advanced format 512e, advanced format 4Kn, Organic Solderability Preservative, Seagate Fast Format, Helium Sealed-Drive Design |
| Height: | 26.11 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 245 MBps |
| MTBF: | 2,500,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^15 |
| Power Consumption: | 5 Watt (idle) ¦ 9.5 Watt (maximum) ¦ 6 Watt (random read/write) |
| Shock Tolerance (non-operating): | 200 g @ 2 ms |
| Shock Tolerance (operating): | 50 g @ 2 ms |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 2.27 g @ 2-500 Hz |
| Weight: | 670 g |
| Width: | 101.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: