Seagate ST2000NM0023
Seagate 2TB Enterprise Capacity HD SAS 6Gb/s 128MB Cache 3.5-Inch Internal Bare Drive
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Average Latency: | 4.16 ms |
|---|---|
| Buffer Size: | 128 MB |
| Capacity: | 2 TB |
| Compatible Bay: | 3.5" x 1/3H |
| Compatible with Windows 7: | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Depth: | 147 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Features: | Enhanced Error Correction Code, Ramp Load, dual processor, PowerChoice, Protection Information (PI) |
| Form Factor: | 3.5" x 1/3H |
| Height: | 26.1 mm |
| Interface: | SAS 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SAS 6Gb/s |
| Internal Data Rate: | 175 MBps |
| MTBF: | 1,400,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^15 |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance: | 0.25 g @ 5-500 Hz (non-operating) |
| Weight: | 635 g |
| Width: | 101.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Average Latency: | 4.16 ms |
|---|---|
| Buffer Size: | 128 MB |
| Capacity: | 2 TB |
| Compatible Bay: | 3.5" x 1/3H |
| Compatible with Windows 7: | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Depth: | 147 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Features: | Enhanced Error Correction Code, Ramp Load, dual processor, PowerChoice, Protection Information (PI) |
| Form Factor: | 3.5" x 1/3H |
| Height: | 26.1 mm |
| Interface: | SAS 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SAS 6Gb/s |
| Internal Data Rate: | 175 MBps |
| MTBF: | 1,400,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^15 |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance: | 0.25 g @ 5-500 Hz (non-operating) |
| Weight: | 635 g |
| Width: | 101.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: