Seagate ST3000VX009
Seagate SkyHawk Surveillance HDD ST3000VX009 - hard drive - 3 TB - internal - 3.5inch (8.9 cm) SATA 6Gb/s buffer: 256MB
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Buffer Size: | 256 MB |
|---|---|
| Capacity: | 3 TB |
| Compatible Bay: | 3.5" |
| Depth: | 146.99 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Features: | Surveillance system compatible, ImagePerfect firmware |
| Form Factor: | 3.5" |
| Height: | 20.2 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 180 MBps |
| Load / Unload Cycles: | 300,000 |
| MTBF: | 1,000,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^14 |
| Power Consumption: | 3.5 Watt (active) ¦ 2.5 Watt (idle) ¦ 0.25 Watt (sleep) ¦ 0.25 Watt (standby) |
| Version: | original |
| Weight: | 490 g |
| Width: | 101.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Buffer Size: | 256 MB |
|---|---|
| Capacity: | 3 TB |
| Compatible Bay: | 3.5" |
| Depth: | 146.99 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 600 MBps (external) |
| Features: | Surveillance system compatible, ImagePerfect firmware |
| Form Factor: | 3.5" |
| Height: | 20.2 mm |
| Interface: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 6 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 180 MBps |
| Load / Unload Cycles: | 300,000 |
| MTBF: | 1,000,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^14 |
| Power Consumption: | 3.5 Watt (active) ¦ 2.5 Watt (idle) ¦ 0.25 Watt (sleep) ¦ 0.25 Watt (standby) |
| Version: | original |
| Weight: | 490 g |
| Width: | 101.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: