Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Average Latency: | 2 ms |
|---|---|
| Buffer Size: | 16 MB |
| Capacity: | 600 GB |
| Compatible Bay: | 3.5" x 1/3H |
| Depth: | 14.7 cm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 400 MBps (external) |
| Features: | Enhanced Error Correction Code, Background Media Scan (BMS), PowerTrim technology, Perpendicular Magnetic Recording (PMR) |
| Form Factor: | 3.5" x 1/3H |
| Height: | 2.5 cm |
| Interface: | 4Gb Fibre Channel |
| Interfaces: | 1 x 4Gb Fibre Channel - 40 pin Centronics (SCA-2) |
| Internal Data Rate: | 296 MBps |
| MTBF: | 1,600,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^16 |
| Seek Time: | 3.4 ms (average) |
| Shock Tolerance: | 60 g @ 2ms (operating) / 300 g @ 2ms (non-operating) |
| Spindle Speed: | 15000 rpm |
| Track-to-Track Seek Time: | 0.2 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance: | 1 g @ 5-400 Hz (operating) / 3 g @ 5-400 Hz (non-operating) |
| Weight: | 0.69 kg |
| Width: | 10.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Average Latency: | 2 ms |
|---|---|
| Buffer Size: | 16 MB |
| Capacity: | 600 GB |
| Compatible Bay: | 3.5" x 1/3H |
| Depth: | 14.7 cm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 400 MBps (external) |
| Features: | Enhanced Error Correction Code, Background Media Scan (BMS), PowerTrim technology, Perpendicular Magnetic Recording (PMR) |
| Form Factor: | 3.5" x 1/3H |
| Height: | 2.5 cm |
| Interface: | 4Gb Fibre Channel |
| Interfaces: | 1 x 4Gb Fibre Channel - 40 pin Centronics (SCA-2) |
| Internal Data Rate: | 296 MBps |
| MTBF: | 1,600,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^16 |
| Seek Time: | 3.4 ms (average) |
| Shock Tolerance: | 60 g @ 2ms (operating) / 300 g @ 2ms (non-operating) |
| Spindle Speed: | 15000 rpm |
| Track-to-Track Seek Time: | 0.2 ms |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance: | 1 g @ 5-400 Hz (operating) / 3 g @ 5-400 Hz (non-operating) |
| Weight: | 0.69 kg |
| Width: | 10.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: