Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Buffer Size: | 16 MB |
|---|---|
| Bytes per Sector: | 4096 |
| Capacity: | 500 GB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compatible with Windows 7: | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Depth: | 100.55 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 300 MBps (external) |
| Features: | QuietStep, Native Command Queuing (NCQ), Ramp Load, Advanced Format technology |
| Form Factor: | 2.5" |
| Height: | 7 mm |
| Interface: | SATA 3Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 3 Gb/s - 7 pin Serial ATA |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^14 |
| Shock Tolerance: | 400 g @ 2ms (operating) / 1000 g @ 1ms (non-operating) |
| Spindle Speed: | 5400 rpm |
| Start / Stop Cycles: | 600,000 |
| Version: | original |
| Weight: | 95 g |
| Width: | 70.1 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Buffer Size: | 16 MB |
|---|---|
| Bytes per Sector: | 4096 |
| Capacity: | 500 GB |
| Compatible Bay: | 2.5" |
| Compatible with Windows 7: | "Compatible with Windows 7" software and devices carry Microsoft’s assurance that these products have passed tests for compatibility and reliability with 32-bit and 64-bit Windows 7. |
| Depth: | 100.55 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 300 MBps (external) |
| Features: | QuietStep, Native Command Queuing (NCQ), Ramp Load, Advanced Format technology |
| Form Factor: | 2.5" |
| Height: | 7 mm |
| Interface: | SATA 3Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 3 Gb/s - 7 pin Serial ATA |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^14 |
| Shock Tolerance: | 400 g @ 2ms (operating) / 1000 g @ 1ms (non-operating) |
| Spindle Speed: | 5400 rpm |
| Start / Stop Cycles: | 600,000 |
| Version: | original |
| Weight: | 95 g |
| Width: | 70.1 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: