Seagate ST940210AS
Seagate LD25.2 Series ST940210AS - Hard drive - 40 GB - internal - 2,5 inch - SATA 1.5Gb/s - 5400 rpm - buffer: 2 MB
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Average Latency: | 5.6 ms |
|---|---|
| Buffer Size: | 2 MB |
| Capacity: | 40 GB |
| Compatible Bay: | 2.5" x 1/8H |
| Depth: | 100 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 150 MBps (external) |
| Features: | Native Command Queuing (NCQ), Seagate SoftSonic, Perpendicular Magnetic Recording (PMR) |
| Form Factor: | 2.5" x 1/8H |
| Height: | 9.5 mm |
| Interface: | SATA 1.5Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 1.5 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 40 MBps |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 10 per 10^14 |
| Shock Tolerance: | 175 g @ 2ms (operating) / 500 g @ 2ms (non-operating) |
| Spindle Speed: | 5400 rpm |
| Start / Stop Cycles: | 50,000 |
| Version: | original |
| Weight: | 100 g |
| Width: | 70 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Average Latency: | 5.6 ms |
|---|---|
| Buffer Size: | 2 MB |
| Capacity: | 40 GB |
| Compatible Bay: | 2.5" x 1/8H |
| Depth: | 100 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 150 MBps (external) |
| Features: | Native Command Queuing (NCQ), Seagate SoftSonic, Perpendicular Magnetic Recording (PMR) |
| Form Factor: | 2.5" x 1/8H |
| Height: | 9.5 mm |
| Interface: | SATA 1.5Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SATA 1.5 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 40 MBps |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 10 per 10^14 |
| Shock Tolerance: | 175 g @ 2ms (operating) / 500 g @ 2ms (non-operating) |
| Spindle Speed: | 5400 rpm |
| Start / Stop Cycles: | 50,000 |
| Version: | original |
| Weight: | 100 g |
| Width: | 70 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: