Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Cables Included: | 1 x USB 3.0 cable - 1.2 m |
|---|---|
| Capacity: | 8 TB |
| Depth: | 198.1 mm |
| Device Type: | Hard drive - external (desktop) |
| Features: | Built-in USB hub, NTFS formatted |
| Height: | 118 mm |
| Interface: | USB 3.0 |
| Interface Transfer Rate: | 5.0 Gbps (USB 3.0) / 480 Mbps (USB 2.0) |
| Interfaces: | 2 x USB 3.0 (output) ¦ 1 x USB 3.0 (input) |
| Localisation: | EMEA |
| Manufacturer: | Seagate |
| OS Required: | Microsoft Windows 7 or later, Apple MacOS X 10.9 or later |
| Power Source: | Included AC adapter |
| Software Included: | Seagate Dashboard, NTFS driver for Mac |
| Version: | original |
| Weight: | 1.06 kg |
| Width: | 41 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Cables Included: | 1 x USB 3.0 cable - 1.2 m |
|---|---|
| Capacity: | 8 TB |
| Depth: | 198.1 mm |
| Device Type: | Hard drive - external (desktop) |
| Features: | Built-in USB hub, NTFS formatted |
| Height: | 118 mm |
| Interface: | USB 3.0 |
| Interface Transfer Rate: | 5.0 Gbps (USB 3.0) / 480 Mbps (USB 2.0) |
| Interfaces: | 2 x USB 3.0 (output) ¦ 1 x USB 3.0 (input) |
| Localisation: | EMEA |
| Manufacturer: | Seagate |
| OS Required: | Microsoft Windows 7 or later, Apple MacOS X 10.9 or later |
| Power Source: | Included AC adapter |
| Software Included: | Seagate Dashboard, NTFS driver for Mac |
| Version: | original |
| Weight: | 1.06 kg |
| Width: | 41 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: