Foundry NI-XMR-16-AC
NetIron XMR 16000 AC system with 1 management module, 3 switch fabric modules, 4 AC power supplies, intake and exhaust fan assembly kit
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, EIA-310-D, FCC Class A certified, ETSI, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, ICES-003, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, CSA 22.2 No. 60950, EN 610 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Depth: | 64.8 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Desktop - modular - 14U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Expansion Slots: | 16 expansion slot |
| Features: | Flow control, modular design, Layer 2 switching, VPN support, BOOTP support, RARP support, ARP support, MPLS support, manageable, IPv6 support |
| Height: | 62.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Modules Qty (Max): | 16 (max) |
| Manufacturer: | Foundry Brocade |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, IPoE |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP |
| Version: | original |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| Warnings: | Warnings Other Storage Products International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Other Storage Products International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3x, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ae, EIA-310-D, FCC Class A certified, ETSI, CISPR 22 Class A, EN 61000-3-2, ICES-003, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, CSA 22.2 No. 60950, EN 610 |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Depth: | 64.8 cm |
| Device Type: | Router |
| Enclosure Type: | Desktop - modular - 14U |
| Encryption Algorithm: | MD5 |
| Expansion Slots: | 16 expansion slot |
| Features: | Flow control, modular design, Layer 2 switching, VPN support, BOOTP support, RARP support, ARP support, MPLS support, manageable, IPv6 support |
| Height: | 62.2 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Installed Modules Qty (Max): | 16 (max) |
| Manufacturer: | Foundry Brocade |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, IPoE |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Redundancy: | Yes |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, HTTP |
| Routing Protocol: | OSPF, RIP, BGP-4, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, OSPFv3, PIM-SSM, Multiprotocol BGP |
| Version: | original |
| Width: | 44.3 cm |
| GPSR - economic actor: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
| GPSR - EU responsible person: | Broadcom, Deutschland, Willy Brandt Platz 2 Riem Arcaden, München, 81829, press.relations @ broadcom.com |
Monique Zimmermann is your contact person for: