Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| 24x7 Operation: | Yes |
|---|---|
| Average Latency: | 4.16 ms |
| Buffer Size: | 256 MB |
| Capacity: | 8 TB |
| Depth: | 147 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 1.2 GBps (external) |
| Features: | PowerChoice, Dual Port, Low Halogen, Super Parity, T10 Data Integrity Field (DIF), PowerBalance, advanced format 512e, advanced format 4Kn, 24x7 availability, Advanced Write Caching, Seagate Fast Format |
| Height: | 26.11 mm |
| Interface: | SAS 12Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SAS 12 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 255 MBps |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^15 |
| Power Consumption: | 7.24 Watt (idle) ¦ 11.34 Watt (random read) |
| Shock Tolerance (non-operating): | 150 g @ 1 ms |
| Shock Tolerance (operating): | 40 g @ 2 ms |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 5 g @ 10-500 Hz |
| Weight: | 716 g |
| Width: | 101.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| Warnings: | Warnings Other Storage Products International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Other Storage Products International.pdf |
| 24x7 Operation: | Yes |
|---|---|
| Average Latency: | 4.16 ms |
| Buffer Size: | 256 MB |
| Capacity: | 8 TB |
| Depth: | 147 mm |
| Device Type: | Hard drive - internal |
| Drive Transfer Rate: | 1.2 GBps (external) |
| Features: | PowerChoice, Dual Port, Low Halogen, Super Parity, T10 Data Integrity Field (DIF), PowerBalance, advanced format 512e, advanced format 4Kn, 24x7 availability, Advanced Write Caching, Seagate Fast Format |
| Height: | 26.11 mm |
| Interface: | SAS 12Gb/s |
| Interfaces: | 1 x SAS 12 Gb/s |
| Internal Data Rate: | 255 MBps |
| MTBF: | 2,000,000 hours |
| Manufacturer: | Seagate |
| Max Operating Temperature: | 60 °C |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Non-Recoverable Errors: | 1 per 10^15 |
| Power Consumption: | 7.24 Watt (idle) ¦ 11.34 Watt (random read) |
| Shock Tolerance (non-operating): | 150 g @ 1 ms |
| Shock Tolerance (operating): | 40 g @ 2 ms |
| Spindle Speed: | 7200 rpm |
| Version: | original |
| Vibration Tolerance (non-operating): | 5 g @ 10-500 Hz |
| Weight: | 716 g |
| Width: | 101.85 mm |
| GPSR - economic actor: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
| GPSR - EU responsible person: | Seagate Technology, Deutschland, Messerschmittstraße 4, München, 80992, Data.protection.officer @ seagate.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: