Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | UL, VCCI, BSMI, CCC, FCC, RoHS, KC, EAC, RCM |
|---|---|
| Data Link Protocol: | 1GbE, 10GbE |
| Depth: | 72.4 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 2U |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Expansion Bays: | 12 (total) / 12 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x PCI Express 3.0 x8 ¦ 4 (total) / 3 (free) x DIMM 288-pin |
| Features: | Firewall protection, VPN support, LDAP support, VLAN support, wake on LAN (WOL), print server, antivirus analysis, High Availability, web server, backup server, file sharing, event log, Access Control List (ACL) support, iTunes server, DHCP server, FTP se |
| Height: | 8.8 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Included Accessories: | Accessory pack |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 12 (max) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 4 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.2 Gen 1 - Type A ¦ 2 x Ethernet 10Gb - RJ-45 ¦ 2 x expansion port ¦ 1 x management |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 2.7 GHz |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, iSCSI, SMTP, FTP, DHCP, POP3, IMAP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), Network File System (NFS), Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV), Calendaring Extensions to WebDAV (CalDAV) |
| Number of Cores: | 8-core |
| Power Consumption Operational: | 142.5 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processors Installed: | 1 x Intel Xeon D-1541 2.1 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD, RAID 5 hot spare, RAID 6 hot spare, RAID 10 hot spare, RAID 1 hot spare, RAID F1, RAID F1 hot spare |
| RAM: | 8 GB (installed) / 64 GB (supported) - DDR4 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTPS |
| Sound Emission: | 50.2 dBA |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 14.5 kg () |
| Width: | 48.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| Warnings: | Warnings Other Storage Products International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Other Storage Products International.pdf |
| Compliant Standards: | UL, VCCI, BSMI, CCC, FCC, RoHS, KC, EAC, RCM |
|---|---|
| Data Link Protocol: | 1GbE, 10GbE |
| Depth: | 72.4 cm |
| Device Type: | NAS server |
| Enclosure Type: | Rack-mountable - 2U |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Expansion Bays: | 12 (total) / 12 (free) x hot-swap - 2.5" / 3.5" |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x PCI Express 3.0 x8 ¦ 4 (total) / 3 (free) x DIMM 288-pin |
| Features: | Firewall protection, VPN support, LDAP support, VLAN support, wake on LAN (WOL), print server, antivirus analysis, High Availability, web server, backup server, file sharing, event log, Access Control List (ACL) support, iTunes server, DHCP server, FTP se |
| Height: | 8.8 cm |
| Host Connectivity: | Gigabit Ethernet / 10 Gigabit Ethernet |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Included Accessories: | Accessory pack |
| Installed Devices / Modules Qty: | 0 (installed) / 12 (max) |
| Installed Qty: | 2 |
| Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Interfaces: | 4 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 ¦ 2 x USB 3.2 Gen 1 - Type A ¦ 2 x Ethernet 10Gb - RJ-45 ¦ 2 x expansion port ¦ 1 x management |
| Manufacturer: | Synology |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 2.7 GHz |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | PPTP, L2TP, iSCSI, SMTP, FTP, DHCP, POP3, IMAP |
| Network Services Compatibility: | Microsoft Active Directory (AD), Network File System (NFS), Server Message Block (SMB), Apple File Protocol (AFP), Web-based Distributed Authoring and Versioning (WebDAV), Calendaring Extensions to WebDAV (CalDAV) |
| Number of Cores: | 8-core |
| Power Consumption Operational: | 142.5 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Provided: | 500 Watt |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Processors Installed: | 1 x Intel Xeon D-1541 2.1 GHz |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, JBOD, RAID 5 hot spare, RAID 6 hot spare, RAID 10 hot spare, RAID 1 hot spare, RAID F1, RAID F1 hot spare |
| RAM: | 8 GB (installed) / 64 GB (supported) - DDR4 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, Telnet, HTTPS |
| Sound Emission: | 50.2 dBA |
| Total Storage Capacity: | 0 GB |
| Type: | RAID |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 14.5 kg () |
| Width: | 48.2 cm |
| GPSR - economic actor: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
| GPSR - EU responsible person: | Synology, Deutschland, Grafenberger Allee 295, Düsseldorf, 40237, privacy @ synology.com |
Samin Delikhoun is your contact person for: